Författaren Thélyson Orélien använde sig av AI när han skrev sin senaste, uppmärksammade roman. Det uppger hans förlag och meddelar att man har avbrutit sitt samarbete med Orélien.
”Ny information, som bekräftats de senaste dagarna, indikerar att artificell intelligens användes under skrivprocessen”, uppger förlaget Boreal i ett uttalande. I och med detta har ”den professionella relationen avslutats”, heter det vidare.
Thélyson Orélien gick förra veckan ut och förnekade att han skulle ha brukat AI för att skriva den franskspråkiga romanen ”C’était ça ou mourir”, men medgav att han begått ett ”misstag” gällande plagiat i andra texter.
I slutet av september blev han av med sin nominering till det prestigefyllda franska Goncourtpriset sedan AI-anklagelserna spridits från sociala medier till kultursidor.

























