Författaren Jussi Adler-Olsen obotligt sjuk i cancer

Författaren bakom bokserien "Avdelning Q", Jussi Adler-Olsen, är svårt sjuk i cancer. Arkivbild: Lise Åserud/NTB-TT.

Författaren Jussi Adler-Olsen är dödssjuk i benmärgscancer. Nu tar nya författare över hans populära kriminalbokserie.

Jussi Adler-Olsen lades in på sjukhus i början av februari förra året där cancern upptäcktes. Han flyttades senare till Rigshospitalet till en specialavdelning för benmärgscancer, där han fick stanna i nästan ett halvår.

– Jag mår bra, förhållandena beaktade. Men jag kommer att dö av den här sjukdomen. Det är obotligt – ännu så länge åtminstone, säger han i en intervju med Politiken och lägger till att han fortfarande får cellgifter och tar morfin.

Förra året ställde Jussi Adler-Olsen in alla sina engagemang, bland annat en bokturné i Tyskland. Då rapporterades att han hade allvarliga ryggproblem.

Jussi Adler-Olsen är mest känd för kriminalromanserien “Avdelning Q” som sålt 27 miljoner exemplar över hela världen.

Den elfte boken i serien släpps i mars och är skriven av författarna Line Holm och Stine Bolther i samarbete med Jussi Adler-Olsen. Enligt Politiken kommer de två att ta över bokserien framöver.

Jussi Adler-Olsen har tidigare varit sjuk i cancer och diagnostiserats med både tjocktarmscancer och prostatacancer.

Boktuggs fotnot: När den svenska utgåvan utkommer i oktober sker det på Polaris förlag istället för Albert Bonniers förlag som tidigare böcker i serien.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

C N Persson med ny urban fantasy

Anton är lyckligt nyförälskad i flickvännen Nora. Men varför dras hans ögon då mot Sandy gång på gång? Han är inte intresserad av henne. Inte egentligen …