Polska bokförlag startar egen nätbokhandel – Inverso

Två av de största förlagen i Polen, Prószyński i S-ka och Czarna Owca (som bland annat ger ut Millenniumserien), startar tillsammans nätbokhandeln Inverso.pl som säljer pappersböcker, eböcker och ljudböcker från de två förlagen. För att locka kunder ska de bland annat erbjuda exklusiva live-chattar med författare, rapporterar Publishing Perspectives.
Dessutom erbjuds ”skräddarsydda” böcker tryckta med textstorlek enligt kundens önskemål (ungefär som svenska start-upen Abibo).
Varför konkurrerar förlagen med befintliga nätbokhandlare? Ett skäl är att Empik, Polens största bokhandelskedja som nästa år räknar med att öppna sin 300:e bokhandel, har så mycket makt att de ibland säkrar exklusivitet på titlar som då inte säljs i andra bokhandlar. Känner vi igen det där?

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.  

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.