Anna Bågstam till Romanus & Selling med ny historisk romanserie

[Pressmeddelande från Romanus & Selling]


Efter en framgångsrik karriär som deckarförfattare inleder Anna Bågstam nu ett helt nytt kapitel i sitt författarskap.

Anna Bågstam har under det senaste decenniet etablerat sig som en av Sveriges mest uppskattade spänningsförfattare. Nu tar hon ett nytt steg i sitt skrivande med en serie historiska romaner som är baserade på hennes egen familjehistoria. Berättelsen tar sin början i den ryska revolutionens skugga och följer flera karaktärer ur olika generationer genom några av Europas mest omvälvande händelser. Utöver den historiska romansviten har Romanus & Selling också kontrakterat en framtida deckarserie av Anna Bågstam, vilket markerar starten på ett långsiktigt samarbete.

– Anna Bågstam är en oerhört skicklig berättare. Att hon kommer till oss med detta mycket personliga projekt är glädjande och känns som en perfect match. Vi har haft stora framgångar med historiska romaner av författare som Mian Lodalen, Lina Nordquist och Ulrika Lagerlöf, och vi ser mycket fram emot att tillsammans med Anna bygga vidare på hennes redan framgångsrika författarskap, säger Åsa Selling, Romanus & Selling.

– Det här är ett projekt som ligger mig mycket nära. Jag har länge velat skriva om de människor och händelser som format min egen släkt, och nu känns tiden mogen. Det är ett helt nytt sätt att skriva för mig, och att få göra det tillsammans med Romanus & Selling, som verkligen kan den här typen av berättelser, känns både roligt och tryggt. En dröm, säger Anna Bågstam.

Anna Bågstam debuterade 2016 med Stockholm Psycho, som nominerades till Årets deckardebut av Crimetime Awards. Hon fick sitt stora genombrott med serien om Harriet Vesterberg, som inleddes med Ögonvittnet (2018) och följdes av Skuggspelet (2019) och Mörkermannen (2020). Böckerna har översatts till flera språk. Därefter skapade hon den populära serien om advokatbyrån Pegasus, som inleddes med Hemligheten (2022) och följdes av Fallet Mikaela, Fallet Valentina och Fallet Tara.

Första delen i den historiska romansviten utkommer på Romanus & Selling 2028.

Bokbranschen år 2030 – hur ser den ut? Framtidsspaningar i Analysbrevet!

Pressrelease

Pressrelease

Vi publicerar utvalda pressreleaser för att kunna länka till dem i våra nyhetsbrev och notiser. Förlag och andra i bokbranschen är välkomna att skicka sina pressreleaser till [email protected] Kanske publicerar vi releasen, kanske gör vi en egen nyhet på den. Vi läser i alla fall alla inkomna nyhetstips även om vi inte kan svara på alla mejl.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.