I höst kommer Jonas Gardells hyllade Torka aldrig tårar utan handskar, samlad i en bok som en enda sammanhängande roman. Men Norstedts översätter den samtidigt till engelska och ger ut den med titeln Don’t Ever Wipe Tears Without Gloves.
Jonas Gardells tre böcker Kärlek, Sjukdomen och Döden i romansviten Torka aldrig tårar utan handskar, som ursprunligen gavs ut mellan 2012 och 2013, handlar om en grupp unga homosexuella under 1980-talets hiv-epidemi. I veckan kom ett pressmeddelande som berättade att förlaget Norstedts släpper boken i en samlad utgåva den 17 september 2026.
Möt författarna som är mästare på Cliffhangers – i Boktugg Spänning!
– Utgivningen av Torka aldrig tårar utan handskar är bland det viktigaste jag gjort i mitt förläggarliv. Betydelsen den har haft för vår svenska samtidshistoria går inte att mäta. Nu ger vi ut denna moderna klassiker igen, i sitt rätta och hela format, säger Eva Gedin, förläggare på Norstedts, i pressmeddelandet.
Men i pressmeddelandet framgick även en ytterligare detalj: ”Senare under hösten 2026 ger Norstedts även ut romanen på engelska med titeln Don’t Ever Wipe Tears Without Gloves.”
Vilket väckte vårt intresse och fick oss att ställa några frågor.
Är det första gången ni ger ut svenska författare i engelsk översättning när det gäller skönlitteratur?
– Nej, Norstedts har gjort det tidigare om än i väldigt begränsad omfattning, t ex Röde Orm av Frans G Bengtsson, Nattens lekar av Stig Dagerman, men också Hjalmar Gullberg och Kjell Espmark med diktsamlingar, säger Håkan Bravinger, förlagschef på Norstedts och tillägger:
– Men det känns väldigt roligt att nu få vara med och sprida Jonas fantastiska roman i världen när vi gör en nylansering och ompaketering i höst. Då och då och i vissa särskilda fall kommer det säkert att ske även i framtiden när vi tror att ett verk har en outnyttjad potential på fler marknader.
Kollar man på Amazon verkar Gardell inte översatt till engelska tidigare, bara franska eller?
– Jonas har genom åren översatts till många olika språk, men aldrig engelska, så vi tyckte att det var på tiden nu.
När det gäller översättning, blir det Nuanxed eller vanlig översättare?
– Översättningen görs av välrenommerade Rachel Wilson-Broyles, säger Håkan Bravinger.
Ska ni göra en print-lansering eller enbart digital?
– Boken kommer att distribueras som inbunden och finnas tillgänglig för alla återförsäljare.
På senare år har Norstedts förlagsgrupp även testat engelska utgåvor av bland annat Johan Egerkrans Vaesen : spirits and monsters of scandinavian folklore och Dragons på B Wahlström som i september 2026 släpper Johans Cryptozoology : Unknown Beasts of the World. Andra engelska utgivningar på Norstedts är The book of lagom : the swedish way of living just right av Göran Everdahl och Socker sucker : the art of Swedish fika av Frida Bäcke och Bedros Kabranian.
Blir intressant att se hur detta utvecklas framöver, om det blir fler utgivningar på engelska av svenska förlag. Inte minst med tanke på att den digitala distributionen av eböcker och ljudböcker som är enkelt tillgänglig via de svenskägda men numera internationella streamingtjänsterna.
Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus
När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.



























