L vill satsa 250 miljoner på bibliotek

Gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L). Foto: Fredrik Persson /TT.

Liberalerna lovar att skjuta till 250 miljoner kronor till folkbiblioteken i landet, rapporterar SVT Kultur. Pengarna ska gå till fler böcker, längre öppettider och bättre tillgänglighet på biblioteken.

– Biblioteken är vår främsta kulturinstitution som når flest läsare och medborgare i Sverige, så att denna fråga är viktig tror jag är en åsikt som delas av de flesta partierna, säger Lotta Edholm (L), gymnasie-, högskole- och forskningsminister, till SVT.

Vallöftet lyfts fram som ett svar på vad Edholm beskriver som en kris i läsandet.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Boktuggs kommentar

Ännu en gång föreslås en storsatsning på stöd till biblioteksverksamhet, men inte till författare och förlag. Det kan också vara på sin plats att sätta den här satsningen i perspektiv. Det fanns förra året 1055 öppna folkbibliotek i Sverige. Utslaget per bibliotek är det alltså 236 000 kronor. Under de senaste tjugo åren har antalet bibliotek minskar med nästan 500 – trots det har kostnaderna fortsatt öka.

De totala driftskostnaderna för folkbiblioteken 2025 var 5 453 Mkr, en ökning med 133 Mkr från året innan. L:s förslag på 250 Mkr skulle alltså tillföra 4,5 % mer vilket skulle vara välkommet – om pengarna verkligen oavkortat landar i bibliotekens budgetar.

Som Boktugg tidigare berättat står personal-, lokal- och övriga kostnader för 89 procent av bibliotekens budget.

Samtidigt har litteraturstödet urholkats av inflationen och i många fall sjunkit även i reella tal. Det är märkligt att inte regeringen kan se behovet av att skjuta till pengar där om man nu värnar om de som ser till att det kommer ut böcker på svenska. Även biblioteksersättningen som går till författarna har de senaste tio åren släpat efter den allmänna prisutvecklingen och med den höga inflationen gett författarna mindre köpkraft för biblioteksutlån.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.  

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.