Författare varnas för manustjuvar

Författarförbundet uppmanar sina medlemmar att vara uppmärksamma på vem som är avsändare till mejl som ber om senaste versionen av manus. Foto: iStock.

I ett inlägg på sin hemsida varnar Svenska Författarförbundets för bluffmejl som gått ut till författare och översättare. Syftet är att lura till sig opublicerade bokmanus, skriver DN.

Förbundets medlemmar uppmanas nu att vara extra vaksamma och kontrollera avsändaradressen samt att säkerställa att det är rätt person som har skickat mejlet.

Svenska författare har tidigare utsatts för liknande bedrägeriförsök. 2022 greps en man i USA för att ha försökt komma över manus från bland annat svenska författare som David Lagercrantz och Jonas Jonasson. Manustjuven dömdes senare till att betala motsvarande drygt 800 000 kronor i böter.

Nyligen uppmanade även det brittiska författarförbundet sina medlemmar att vara vaksamma efter en våg av bluffmejl från falska redaktörer.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.