Martin Kraghs bok Det fallna imperiet har fått ett overkligt mottagande

Martin Kragh. Bild: Utrikespolitiska Institutet

I boken Det fallna imperiet: Ryssland och väst under Vladimir Putin beskriver Martin Kragh Rysslands ambitioner efter Sovjetunionens fall. Boken ger en bakgrund till de händelser vi ser i Europa idag och har fått en uppmärksamhet långt över vad författaren väntat sig.

Martin Kragh väntar på flyget, på väg till ett bröllop. Det är midsommarafton och någon vecka innan det är dags för semester efter en mer än hektisk vår, den mest intensiva i hans yrkeskarriär.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.

– Det har tärt på mina energiresurser och har varit möjligt bara på grund av att andra familjemedlemmar gör det jag inte kan nu. I juli checkar jag ut. Jag kommer att behöva samla tankarna och se i det lite större planet vad det är vi genomlevt. Vad som hänt i Europa i vår är större än något som hänt de senaste trettio åren.

Manuset till Det fallna imperiet skulle skickats till tryckeriet den 24 februari, samma dag som Ryssland invaderade Ukraina. En kuslig timing kan tyckas. Tryckningen stoppades, bokens förord byttes ut och två stycken i epilogen justerades. Resten av boken är densamma. Martin Kragh och hans forskarkollegor har under en längre tid varit medvetna om att något var på väg att ske.

– Vi visste att det skulle hända, men inte när. Vi har sett en eskalering i området som oundviklig, säger Martin Kragh, författare och forskare med inriktning på rysk och östeuropeisk ekonomi, politik och historia.

Boken kom ut och sedan dess är tillvaron inte sig lik. Martin Kragh började skriva på manuset våren 2020, med tanken att skildra den politiska bakgrunden till relationen mellan Ryssland och grannländerna.

– Jag skämtade med min förläggare och sa att målgruppen är de som prenumererar på tidningen Axess, en ganska smal grupp. Men jag sitter här på Arlanda och boken sitter uppe överallt – det hade jag aldrig kunnat föreställa mig. Mottagandet av boken är helt overkligt, det är en väldigt speciell känsla att nå ut så här.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Intresset för Ryssland och Östeuropa är stort, det märker Martin Kragh inte minst när han är ute och föreläser runt om i Sverige. Under våren har intresset vuxit enormt, och det är många som följer ämnet med full uppmärksamhet. Under våren har han synts i de flesta nyhetsprogram. Det har hänt att Martin Kragh blivit approcherad i omklädningsrummet på gymmet av en 20-årig kille med initierade frågor om komplexa skeenden i konflikten.

– Folk uppskattar att det finns någon som tar frågorna. Det viktigaste nu är att frågan inte förlorar uppmärksamhet. Nyhetscykler kan bara pågå under så lång tid, men det är viktigt att frågan lever.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj nämns inte i Det fallna imperiet och det finns flera anledningar till det.

– Det görs alltid avvägningar i en bok som är så här informationstät. Det är en fråga om disposition, att inte ytterligare överbelamra en redan tät och faktaspäckad bok. Fram till den 24 februari var han en relativt nytillträdd president och vår bild av honom har förändrats oerhört genom året. Det är också något för tidigt att säga något om honom och hans tid vid makten. En viss tid behöver förflyta innan dess. Men det kan komma att åtgärdas i kommande böcker.

Vad kan vi vänta oss i nästa bok?
– Jag har en del idéer men tror inte att jag kan upprepa intresset för den här boken. Vid tillfälle hoppas jag få utrymme och tid att skriva.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Vårens hetaste bok om Ryssland?

Christina Kihlström

Christina Kihlström

Christina Kihlström frilansar som journalist och skribent.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Patrik Strömberg med nya boken SISTA SAMTALET

När Patrik Strömbergs pappa fick diagnosen inklusionskroppsmyosit – en sällsynt autoimmun muskelsjukdom – tog Strömberg på sig rollen som anhörigvårdare. Han organiserade läkarbesök, bevakade medicinering och bodde tidvis hos sin pappa under svåra perioder.

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.