Crime Writers’ Association släpper in egenutgivna författare

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email

Den prestigefyllda brittiska Crime Writers’ Association (CWA) som bland annat står bakom Dagger Awards har låtit sina medlemmar rösta i frågan om egenutgivna deckarförfattare ska tillåtas söka medlemskap. 84 % röstade ja.
– Det grundläggande syftet med CWA är att stödja, lyfta fram och hylla kriminalgenren och dess författare. Förr i tiden accepterade vi endast traditionellt utgivna författare som medlemmar eftersom detta var den bästa indikatorn på kvalitet. Men bokbranschens landskap har förändrats på senare år och egenutgivning har blivit en väg för professionella författare och det finns verkligen banbrytare i detta område. Nu är det rätt tid att uppdatera våra medlemskriterier, säger Maxim Jakubowski, ordförande i CWA, till föreningens hemsida och tillägger:
– Vi är fortsatt fokuserade på kvalitet. Framgångsrik egenutgivning kräver idag samma professionella attityd som förlagen har så vi kände att det var fel att diskriminera egenutgivare. Det är tydligt att en klar majoritet av våra medlemmar som röstade känner på samma sätt.
Egenutgivna författare kan söka medlemskap från 13 september 2021 via ett formulär. CWA har medlemmar även utanför UK.

❤️ Tack för att du läste ända hit. Hoppas att läsupplevelsen var bra. Som du märkte slapp du betalvägg. Mycket tack vare personer som du, som valt att bli Supporters. Dina och andras stöd gör det möjligt att fortsätta skriva om böcker och bokbranschen.  Stödprenumerera från 10 kr/mån eller swisha en tjuga (eller mer) till 123-483 18 71.
(Om du redan är Supporter – tack!)

❤️ Tack för att du läste ända hit. Hoppas att läsupplevelsen var bra. Som du märkte slapp du betalvägg. Mycket tack vare personer som du, som valt att bli Supporters. Dina och andras stöd gör det möjligt att fortsätta skriva om böcker och bokbranschen.  Stödprenumerera från 10 kr/mån eller swisha en tjuga (eller mer) till 123-483 18 71.
(Om du redan är Supporter – tack!)

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 25 år tillbaka och författare till nio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Lär dig bokbranschen på 5 minuter

Få vårt nyhetsbrev, måndag och fredag. Håll dig uppdaterad om trender och nyheter. Och få lite boktips. Gör som över 8000 andra.

SPONSRAT INNEHÅLL