Oskar Ekström: Viktigast i år är att nå så många som möjligt med Bokmässan Play

Oskar Ekström, programchef, Bokmässan. Foto: Skärmdump från presskonferens/Bokmässan.

Bokmässan Play är en satsning för framtiden som ska leva vidare i någon form även när Bokmässan återigen kan genomföras i fysisk form, menar Oskar Ekström.

— Svenska Mässan har investerat i en ny permanent studio med bra utrustning som ska underlätta när arrangörer som Bokmässan vill spela in eller livesända, säger Oskar Ekström, programansvarig för Bokmässan, till Boktugg.

Boktugg Medium - välj din egen prenumerationsavgift från 200 kr per år!
99 % av Boktugg är gratis att läsa. Regelbunden läsare? Stötta oss gärna genom att prenumerera.

— Det här är en framtidssatsning, Bokmässan Play ser vi som ett komplement till den fysiska bokmässan. Sen kommer vi givetvis att vidareutveckla konceptet utifrån de erfarenheter vi får i år.

Seminarieprogrammet har historiskt sett varit det dyraste på Bokmässan för besökarna. I år blir det gratis för alla att ta del av via streamade livesändningar. Att ta betalt var egentligen aldrig aktuellt.

— Vi tog rätt tidigt beslutet att Bokmässan Play skulle vara kostnadsfritt för besökarna. Det är viktigare att nå ut till så många som möjligt, vi ser det som ett sätt att nå nya grupper och i förlängningen nya besökare till den fysiska bokmässan, säger Oskar Ekström.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Tar betalt för extramaterial?

Redan förra året fanns delar av Crimetime som krävde en separat biljett och i år talades det på presskonferensen om Crimetime Plus. Men även det kommer att vara gratis i år.

– Vi tittar på om vi kan göra någon typ av bonusmaterial eller extra produkt som det går att ta betalt för. Men det stora programmet tillgängliggörs gratis både på Bokmässan Play och via våra mediapartners.

Själva programmet är kraftigt nedbantat jämfört med tidigare. Det talades om 2500 medverkande på scener under mässans fyra dagar och i år kommer 440 deltagare att finnas med. Men de siffrorna är inte riktigt jämförbara eftersom tidigare års medverkande omfattar även monterscener.

— Det vi kommer att livesända är motsvarigheten till seminarieprogrammet där vi ifjol hade 325 seminarier och i år blir det knappt hälften (140). Ett vanligt år får vi 1000 förslag på seminarier från förlag och samarbetspartners och sen väljer vi ut runt 300. Skillnaden i år är att vi gått igenom processen två gånger.

För seminarieprogrammet var i stort sett klart då beslutet att ställa in den fysiska delen av mässan togs.

– Vi har använt mycket av det som gjordes i våras. Vi bestämde tidigt att vi skulle satsa svenskt eftersom det dels finns en stark utgivning i höst och dels var väldigt osäkert med internationellt deltagande. Sen har vi som vanligt haft en intensiv dialog med förlagen kring vilka författare de velat lyfta fram samtidigt som vi velat skapa ett brett program som tilltalar många olika målgrupper, säger Oskar Ekström.

Vi har tidigare idag skrivit om upplägget för Bokmässan Play och de olika spår som studiosamtalen fördelats på. Det hela beskrevs vid presskonferensen som ett mini-Netflix.

Föredrar tv-studios framför Zoom

Det internationella deltagandet blir alltså inte så stort. Men hemma i Sverige kommer man att nyttja flera inspelningsstudios. Förutom i Göteborg även i Stockholm och Malmö.

– Eftersom vi inte har någon fysisk publik alls i år är det en logistisk fråga att utgå ifrån var folk bor för att minska resandet.

Mycket fokus (och pengar) läggs på att det verkligen är studiokvalitet på livesändningarna. Det finns arrangemang runtom i världen som valt att förlita sig på Zoom, Skype och andra plattformar för att låta medverkande använda webbkamera.

– Vi har valt att anlita proffsiga produktionsbolag för att åstadkomma något tv-liknande. Spela in med flera kameror och ha bra ljud. Jag tror inte att det hade fungerat att ha en massa zoomsamtal för ett så omfattande program som vi har.

Stort intäktsbortfall för Bokmässan och Göteborg

För Bokmässan är det lätt att räkna ut att det blir ett förlustår. Intäkterna från montrar, entrébiljetter och seminarier försvinner. Även om vissa partners bidrar och även kostnader försvinner är det ett stort intäktsbortfall. Om Bokmässan kan ta del av regeringens stödpaket till kulturen är ännu oklart.

— Det är klart att vi tappar intäkter. Men inte bara vi utan även ett stort antal kulturarbetare som haft uppdrag under mässan liksom många andra inblandade i allt från montrar till olika arrangemang under mässan, säger Oskar Ekström.

Hur många hotellnätter som försvinner för Gothia Towers och andra hotell i Göteborg under veckan vågar han inte gissa. Däremot hoppas han på en mässa nästa år.

– Vi har som vanligt vid den här tiden börjat titta framåt och planera. Vi hoppas förstås på en fysisk bokmässa 2021 där den digitala plattform vi nu bygger blir ett viktigt komplement. Det här blir ett lärandeår, säger Oskar Ekström.

Så framtidens bokmässa blir en hybridmässa, fysisk och online?
– Ja, det kan man nog säga.

Här hittar du programmet till årets bokmässa.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.  

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.