Axiell Group nu ensam ägare till Axiell Media (Elib)

Portrait of a happy woman reading a book in an ebook sitting on a sofa at home

Axiell Group är nu ensam ägare till Axiell Media AB (tidigare Elib) efter att samtliga förlag sålt sina resterande andelar i bolaget.

– Axiell kontaktade oss efter att de övriga tre ägarna sålt sina andelar och undrade om inte vi också skulle sälja. Det hade väl blivit konstigt om vi som det sista förlag som hade kvar aktier i bolaget skulle sitta kvar i styrelsen när inga andra kunder inte gjorde det, säger Carl Hamilton, Piratförlaget.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

Elib startades år 2000 för att bli navet i den svenska distributionen av eböcker. De första åren var bolaget relativt litet och så sent som 2008 omsatte Elib AB fortfarande under 10 Mkr. Förra året hade dock omsättningen i Axiell Media växt till 86,3 Mkr.

Innan Axiell Group gick in hade Elib fyra ägare i form av bokförlagen Bonnierförlagen, Norstedts förlagsgrupp, Natur & Kultur och Piratförlaget. Dessa sålde sedan 70 procent av sina aktier till Axiell Group och hade därefter kvar 7,5 procents ägande vardera i Axiell Media AB som bolaget heter nu.

Men nu har alla fyra använt den option de fick i samband med den första försäljningen och sålt sina resterande aktier till Axiell Group som därmed äger 100 procent och Axiell Media AB blir ett helägt dotterbolag.

– Försäljningen är helt odramatisk, när vi för cirka två år sedan sålde största delen av våra aktier och Axiell blev huvudägare så var vår tanke hela tiden att sälja resterande del längre fram. Tidigare i våras gjorde vi det, kommenterar Håkan Rudels, vd för Bonnierförlagen.

Hans kollega på Norstedts tycker inte heller att det var något svårt beslut. De har dessutom haft en tydlig policy de senaste åren att antingen ha majoritet eller inte vara delägare.

– Vi tror inte att det är särskilt effektivt för oss att vara minoritetsägare i andra bolag, då är det bättre att vi avyttrar innehavet. Det här innebär inte att vi slutar jobba med dem, vi har ett samarbetsavtal med Elib och kommer att fortsätta använda deras tjänster för att distribuera våra ebokstitlar till exempelvis biblioteken, säger Otto Sjöberg, vd för Norstedts förlagsgrupp i en kommentar till varför de valt att sälja sin andel i Axiell Media.

Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus

När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

VÄGEN TILL DEN VITRUVIANSKE MANNEN

I den välbärgade stockholmsförorten Djursholm är fasaden allt: välklippta häckar, perfekta familjer, privata pooler. Men när en kvinna hittas död i en av poolerna börjar fasaden spricka.  

Eva Martinsson med nya spänningsromanen Detektiven som läste spelet

Mellan åren 1917–1946 formades det moderna Sverige i skuggan av tvåvärldskrig, spioneri och social oro. Nu släpps romanen Detektiven som läste spelet som genom en legendarisk spanares ögon tar medläsaren bakom kulisserna på en av svensk polishistorias mest turbulenta epoker.Tidigt faderlös växte Carl upp i norra Bohuslän.