Den syriska författaren Samar Yazbek skildrar kriget i Gaza genom civila palestiniers skador och smärta. ”Jag såg dem, jag var där och jag levde med dem. Jag vill att deras röster ska höras.”
Efter sina reportageböcker om krigets Syrien tänkte Samar Yazbek koncentrera sig på sitt skönlitterära skrivande. Till Doha, Qatar, kom hon tillsammans med sin dotter som behövde vård efter en svår ridolycka. Men i Doha fanns också svårt sjuka och skadade palestinier från Gaza som Qatar tagit emot. Först ville hon hjälpa dem som volontär.
– Jag mår inte bra av att skriva böcker som dessa. Jag kan inte sova, men det är genom orden som jag gör motstånd. Det är därför jag inte förlorar hoppet.
Men att möta de skadade från Gaza var en surrealistisk upplevelse, berättar hon.
– De var amputerade, satt i rullstolar, och när jag såg allt detta – deras vänlighet, deras leenden när jag sade god dag – de hade inget, men de hade ett mänskligt hjärta.
Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.
Privata liv
”Ge er av, annars dör ni” heter hennes bok i svensk översättning. ”Prata inte politik, berätta om era privata liv”, insisterade Yazbek som återger 27 vittnesmål om det som ord knappt kan uttrycka, framhåller hon.
Maskar krälar i sår, och husdjur äter sig mätta på lik. ”Berättelser om ett folkmord” lyder den svenska undertiteln.
– När jag började intervjua de här människorna tänkte jag att det kanske inte är ett folkmord, det kanske kommer att upphöra, men nej. Det gör väldigt ont att säga att det är ett folkmord, för jag vet att över tid leder ett folkmord till ett annat.
Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus
När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.
Den arabiska utgåvan har dock inte ”folkmord” i titeln.
– Jag försöker undvika våld och titlar som fungerar som strålkastare, jag tycker om litterära titlar även när jag skriver dokumentärt.
Hur väl representerar hennes utvalda vittnen det som hänt i Gaza?
– De är vanliga människor, civila, jag valde deras historier eftersom jag såg deras ansikten, jag rörde vid deras smärta. Av 500 personer valde jag 27. De tillhör inte Hamas, inte Al-Fatah, det som hände mellan Netanyahu och Hamas var inte deras fel, de var oskyldiga.
Tryckte på knapp
Samar Yazbek har skrivit om brutalt krigsvåld tidigare men detta var annorlunda.
– Man hade använt artificiell intelligens för att döda, man satt på ett kontor och tryckte på en knapp.
Vittnena berättade också om ”kvadrokoptrar”, ett slags drönare, som den israeliska armén använder för att skjuta ner människor på distans.
– Deras sätt att döda människor är väldigt avancerat och det gjorde mig rädd. Det handlar inte bara om Gaza, det handlar om hela mänskligheten.
Text: Erika Josefsson/TT
Fakta: Samar Yazbek
Född: 1970 i den syriska kuststaden Jableh, för övrigt samma stad som poeten Adonis är född i.
Bor: ”Bra fråga. Jag flyger mellan Frankrike, Libanon och Qatar.” Tvingades gå i exil under Bashar Al-Assad och tänker inte återvända under den nuvarande regimen.
”Inte efter den stora massakern av alawiterna, jag tror inte på det nya styret, de är jihadister. För kvinnornas skull är jag mot dem. De förstör vårt samhälle.”
Sysselsättning: Ser sig i första hand som romanförfattare, men har skrivit flera reportageböcker.
Böcker på svenska: ”En mörk strimma av ljus” (2013), ”Resa in i tomheten” (2015), ”Hon som vandrar” (2017), ”Nitton kvinnor. Berättelser om syriskt motstånd” (2019), ”Ge er av annars dör ni” (2026).
Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus
När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.




























