Författarförbundets medlemmar röstar om AI – detta står på spel

”Vi har inte skrivit på något avtal än och är inte klara med förhandlingarna”, säger Anja Gatu, Författarförbundets ordförande. Arkivbild: Johan Nilsson/TT.

På lördagens förbundsstämma röstar medlemmarna om huruvida Författarförbundet ska avbryta deltagandet i statens kritiserade AI-språkmodell. ”Frågan är existentiellt avgörande”, säger poeten Olivia Bergdahl.

I februari meddelade regeringen att en ny svensk språkmodell ska tas fram inom forskningsprogrammet WASP. Finansieringen kommer från Knut och Alice Wallenbergs stiftelse och målet är att språkmodellen ska kunna producera egna texter.

Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus

När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.

Förläggareföreningen, Tidningsutgivarna och Bonnierförlagen stödjer vad som än så länge är ett forskningsprojekt. Även Författarförbundet är med i diskussionerna.

– Vi har sett i flera år att det finns ett enormt sug efter litteratur för att bygga sådana här språkmodeller. Det är därför som techbolagen stjäl texter – i alla andra sådana här projekt har upphovsrätten varit helt förbisedd, man har struntat i den. Det här är första gången som man är intresserad av att lyssna på oss, säger Författarförbundets ordförande Anja Gatu.

Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.

En chans

Hon ser en chans för författarna att få inflytande både över grundläggande principer och över ekonomisk ersättning om språkmodellen blir en kommersiell produkt och används som grund till olika AI-verktyg.

– Vi skulle ju säga att man absolut inte får använda den här språkmodellen för att skriva en bok i stil med en befintlig författare till exempel, eller på ett sätt som kan ersätta en mänsklig översättare.

Poeten Olivia Bergdahl är dock starkt kritisk. Hon ser frågan som avgörande för hur man ska kunna leva som författare och översättare.

– Som de här maskinerna funkar är det böckerna som används men egentligen blir det mer en fråga om vilken prislapp man sätter på det språk som en författare arbetat fram, och det är ju omöjligt, säger hon.

Röstar på lördag

Tillsammans med författarkollegorna Nino Mick, Mattias Beijmo och Linus Kollberg har hon skrivit en motion om att Författarförbundet ska pausa sitt deltagande.

Förbundet ska rösta om motionen på lördagens förbundsstämma.

– Motionen är ganska modest, den föreslår bara paus och yrkar på att det ska bildas ett råd eller en grupp som får till uppgift att utreda frågan, säger Olivia Bergdahl som menar att medlemmarna måste få en chans att själva ta ställning.

Bland författarna finns även kritik mot att de aktivt kan behöva säga nej om de inte vill att deras verk ska användas för att träna språkmodellen.

– Vi tittar på olika lösningar. Om inte parterna kan komma överens är risken stor för att det blir en tvångslicens där alla åker med och sedan får ersättning, säger Anja Gatu.

Text: Erika Josefsson/TT

Fakta: Statens AI-språkprojekt

På nationaldagen i fjol uppmanade Förläggareföreningen regeringen att ta initiativ till en språkmodell där ”alla aktörers intressen tas tillvara”.

Forskare från WASP (Wallenberg AI, Autonomous Systems and Software Program) tränar nu nya svenska språkmodeller inom det tvååriga projektet SE.LLMA.

Tanken är att utveckla språkmodeller som ”speglar svensk kultur, historia, samhällsprinciper och normer”. Man ska också utveckla ”grunderna till rättsliga ramverk” för att kompensera upphovspersoner och rättighetsinnehavare.

Journalistförbundets styrelse har bordlagt frågan om huruvida förbundet ska ingå i projektet eller inte, skriver tidningen Journalisten.

Aktuella erbjudanden
Aktuella erbjudanden hos Adlibris
Kampanjpriser hos Bookhero
Heta erbjudanden hos Bokus

När du handlar böcker via länkarna ovan stöttar du Boktugg med en liten kick-back. Tack.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Patrik Strömberg med nya boken SISTA SAMTALET

När Patrik Strömbergs pappa fick diagnosen inklusionskroppsmyosit – en sällsynt autoimmun muskelsjukdom – tog Strömberg på sig rollen som anhörigvårdare. Han organiserade läkarbesök, bevakade medicinering och bodde tidvis hos sin pappa under svåra perioder.

Därför presterar du bäst när du slutar försöka

Du har tränat tusentals timmar. Varför försvinner det just när det gäller?

Sluta försöka är skriven för unga idrottare – och för alla som vill bli bättre i sin sport: golfaren som tappar svingen under press,