Laleh debuterar som författare

Laleh debuterar som författare. Arkivbild: Christine Olsson/TT.

Laleh debuterar som författare med ”Jag såg hur vi var stjärnor”, som släpps i höst. I ett pressmeddelande från förlaget beskrivs boken som ”en varm, personlig och innerlig berättelse” där Laleh berättar om sitt liv.

”Först tänkte jag att jag skulle skriva boken lite vid sidan av, i lugn och ro, men i stället kastades jag rakt in i en värld som varit osynlig för mig innan”, säger hon i pressmeddelandet.

”Jag såg hur vi var stjärnor” kommer den 18 september.

Laleh gav ut sitt självbetitlade debutalbum 2005. Senaste skivan ”Jag är” kom i fjol.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta [email protected] för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.