ANNONS

Topplistor: De mest sålda och lyssnade böckerna i Sverige april-juni 2020

Camilla Läckbergs nya bok Vingar av silver sålde flest böcker alla format - och drog in mest pengar under andra kvartalet 2020. Foto: Claudio Bresciani/TT (Pressbild).

Idag släpptes för andra gången kvartalstopplistorna som omfattar även prenumerationstjänsterna. De mest sålda böckerna i Sverige april-juni 2020 räknat i antal exemplar respektive kronor.

Våra månadstopplistor omfattar inte prenumerationstjänsterna (Storytel, Bookbeat, Nextory, Bokus Play) som i många fall står för över hälften av försäljningen på många skönlitterära titlar. Men kvartalsrapporten från Bokhandlareföreningen och Förläggareföreningen som släpptes idag räknar in alla format och försäljningskanaler (nåja, det saknas en del direktförsäljning från förlag och vissa återförsäljare men majoriteten är med). Verkligt intressant är också att det finns två topplistor – för volym (exemplar) och pengar (kronor).

ANNONS

Verkstopplistorna jämför den sammanlagda försäljningen av ett verk i alla dess utgivna format. Det innebär att när man studerar volymtopplistan kan titlar som gått bra i prenumerationstjänster eller varit i en pocketkampanj skjuta högt upp samtidigt som de kanske inte alls ligger lika högt på penningtoppen.

”Under det andra kvartalet 2020 var Camilla Läckbergs Vingar av silver Sveriges mest sålda bok, både sett till volym och kronor. Verkstopplistorna dominerades under perioden av svenska författare och skönlitterära titlar”, skriver Bokhandlareföreningen och Förläggareföreningen i en kort kommentar.

Volymtoppen: Deckardrottningar och godnattsagor, där har ni framgångsformeln för att sälja många exemplar. Camilla Läckberg, Sofie Sarenbrant och Mari Jungstedt var de tre författare som sålde flest exemplar (inklusive digitala strömmar) under andra kvartalet. Sedan smyger Kaninen som så gärna ville somna in på fjärde plats före Stina Jackson och så har Läckberg och Sarenbrant ytterligare varsin titel på listan, på tal om vikten av backlist. Karin Smirnoff och Denise Rudberg har för övrigt också två böcker vardera på listan.

Penningligan: Fem deckardrottningar på de fem första platserna även när man räknar kronor och ören på kvartalstoppen. Och Camilla Läckberg är etta, så kanske den där tapetseringen av Adlibris startsida lönade sig?

Däremot är det intressant att jämföra penningligan med volymtoppen. Vi hittar exempelvis Jan Mårtensson på sjunde plats trots att han inte finns med bland de tjugo i volym. Han har 89 procent av sin försäljning via nätbokhandel och bokklubbar men endast 3 procent via prenumerationstjänster.

En titel som har noll procent från digitala abonnemangstjänster är kokboken Grönsaker A-Ö : recept och bruksanvisning av Paul Svensson.

De två barnböckerna på penningtoppen (Handbok för superhjältar och Musse & Helium) tjänade båda drygt 40 kronor av varje hundralapp via fysisk bokhandel. Lite överraskande att Musse & Helium endast hade 0,5 % via prenumerationstjänsterna – den serien kom ju ursprungligen som ljudbok. Men det visar sig att just denna titel endast finns som ebok på Storytel & Co.

Topplista apr-juli 2020: Mest sålda böckerna (volym)

Förkortningar: FB= Fysisk bokhandel, DV = Dagligvaruhandel, IoB = Internet och bokklubb, Abo = Abonnemangstjänst.

TitelFörfattareFBDVIoBAbo
1. Vingar av silverLäckberg, Camilla5,20%6,10%22,90%65,80%
2. MytomanenSarenbrant, Sofie4,80%4,60%9,30%81,30%
3. Innan molnen kommerJungstedt, Mari3,80%4,10%31,00%61,00%
4. Kaninen som så gärna ville somnaForssén Ehrlin, Carl-Johan0,10%0,00%1,00%98,90%
5. ÖdesmarkJackson, Stina7,40%1,10%37,60%53,90%
6. En bur av guldLäckberg, Camilla12,10%16,90%20,70%50,30%
7. SkamvrånSarenbrant, Sofie8,70%43,90%23,00%24,50%
8. Sen for jag hemSmirnoff, Karin22,70%0,20%24,90%52,30%
9. Där kräftorna sjungerOwens, Delia9,50%0,50%14,10%75,80%
10. Jag for ner till brorSmirnoff, Karin34,00%3,20%25,00%37,80%
11. Tillbaka till den lilla ön i havetColgan, Jenny10,70%67,50%16,20%5,60%
12. Handbok för superhjältar. FörsvunnaVåhlund, Elias & Agnes28,20%2,90%38,10%30,80%
13. Jag ser digJungstedt, Mari7,00%49,70%13,10%30,10%
14. VårofferDe la Motte, Anders7,90%4,70%24,80%62,60%
15. Den yttersta rättvisanÖhrlund, Dag2,10%0,50%7,50%89,90%
16. Vi for upp med morSmirnoff, Karin33,00%3,30%28,20%35,40%
17. En andra alliansRudberg, Denise7,50%2,20%35,10%55,10%
18. Det sista livetNyström, Peter3,70%0,40%7,60%88,30%
19. Hör mig viskaKallentoft, Mons3,50%3,30%68,30%25,00%
20. Det första chiffretRudberg, Denise38,80%11,60%19,00%30,60%

Topplista apr-juli 2020: Mest sålda böckerna (kronor)

Förkortningar: FB= Fysisk bokhandel, DV = Dagligvaruhandel, IoB = Internet och bokklubb, Abo = Abonnemangstjänst.

TitelFörfattareFBDVIoBAbo
1. Vingar av silverLäckberg, Camilla12,90%13,10%44,70%29,30%
2. ÖdesmarkJackson, Stina14,80%1,90%58,90%24,40%
3. MytomanenSarenbrant, Sofie13,60%10,70%22,90%52,90%
4. Innan molnen kommerJungstedt, Mari8,90%8,40%57,40%25,20%
5. Sen for jag hemSmirnoff, Karin42,10%0,30%40,70%17,00%
6. Hör mig viskaKallentoft, Mons5,60%4,40%81,70%8,20%
7. I skuggan av EtnaMårtenson, Jan7,10%0,60%89,30%3,00%
8. Där kräftorna sjungerOwens, Delia25,00%1,10%26,20%47,70%
9. Grönsaker A-Ö : recept och bruksanvisningSvensson, Paul37,80%5,90%56,30%0,00%
10. En bur av guldLäckberg, Camilla16,10%19,70%21,40%42,70%
11. VårofferDe la Motte, Anders17,10%8,70%39,20%35,00%
12. SkamvrånSarenbrant, Sofie13,30%42,20%23,10%21,40%
13. En andra alliansRudberg, Denise16,20%4,00%59,20%20,50%
14. Hon kallades DaisyPrinsessan Christina Fru Magnuson31,50%0,00%65,60%2,90%
15. Handbok för superhjältar. FörsvunnaVåhlund, Agnes & Elias42,50%4,70%50,30%2,50%
16. Det sista livetNyström, Peter9,60%1,00%16,90%72,50%
17. Bara ett litet mordHjulström, Carin8,90%0,20%45,10%45,80%
18. Musse & Helium. I Duvjägarnas klorBrinck, Camilla40,00%7,90%51,60%0,50%
19. KlubbenVoss Gustavsson, Matilda34,30%3,10%30,60%32,00%
20. Balladen om sångfåglar och ormarCollins, Suzanne32,30%3,30%36,80%27,60%
Lär dig mer om bokbranschen!


Över 6600 personer prenumererar redan på Boktuggs nyhetsbrev. Två gånger i veckan får du koll på nya trender, nya förlag, spännande författarskap och böcker. Bäst allt – det är helt kostnadsfritt. Missa inte nästa stora grej. Anmäl dig nu!

Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email
Dela på print
Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 25 år tillbaka och författare till nio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

SPONSRAT INNEHÅLL