ANNONS

Topp 50 – de mest sålda och mest lönsamma böckerna i Sverige 2019 alla format

Den fjärde mest lönsamma boken i Sverige förra året, i alla fall den som sålde mest i kronor, var Allt jag fått lära mig av Tara Westover. Foto: Paul Stuart. Montage: Boktugg.

Den korrigerade topplistan över de mest sålda böckerna i Sverige är nu släppt. Sofie Sarenbrant, och andra författare vars digitala försäljning inte räknats in, klättrade rejält. Här är böckerna som sålt flest exemplar och dragit in mest pengar 2019.

Vi har ju redan tidigare skrivit om rabaldret kring den årstopplista som presenterades i samband med rapporten om Bokförsäljningen i Sverige 2019. Det visade sig att titlar som inte legat upplagda i Bokinfo inte hade kommit med i statistikunderlaget, något som bland annat drabbade två Bookmark-titlar.

I den uppdaterade topplistan klättrar både Alex Schulman och Sofie Sarenbrant (som hamnade utanför den tidigare topp 20-listan). Nu återfinns Sarenbrants Skamvrån på sjunde plats på ”volymlistan” och artonde plats på ”penninglistan”, och dessutom får hon med ytterligare en titel: Syndabocken på plats tio (volym) och trettiotvå (kronor). Schulman tar med sin Bränn alla mina brev sjätte respektive tionde plats på listorna.

ANNONS

Bokförsäljningsstatistiken omfattade 2019 för första gången topplistor på verksnivå, både räknat i kronor och i volym. Dessa topplistor inkluderar fysisk bokhandel, internetbokhandel, bokklubbar, dagligvaruhandel och digitala abonnemangstjänster. Verkstopplistor visar den sammanlagda försäljningen av ett verk i alla dess utgivna format.
 
”Det är frivilligt för förlagen att registrera titlar hos Bokinfo, men det är angeläget att detta görs kontinuerligt för att listorna ska bli så korrekta som möjligt. Vår förhoppning är att vi nu ska kunna publicera verkstopplistor varje kvartal”, skriver Förläggareföreningen i ett pressmeddelande.

Listorna är verkligen spännande läsning ur flera perspektiv. Äntligen får vi se vilka böcker som dragit in mest pengar i kronor till respektive förlag men även vilka böcker (och författare) som säljer störst volymer. Det är långt ifrån alltid samma sak eftersom vissa författare är stora i pocket och prenumerationstjänster där varje exemplar ger mycket lägre intäkt än exempelvis en framgångsrik fackbok.

I viss utsträckning kan de här topplistorna förklara varför vissa författare lockar förlagen att betala stora förskott. De genererar helt enkelt stora pengar. För vissa författare ser man att de inte bara har en utan flera titlar på topp 50-listorna. Dessutom kan man utläsa författare som är väldigt stora i prenumerationstjänsterna. Däremot kan man inte riktigt utläsa vilka som har stor försäljning via bokklubbar eftersom denna försäljning i statistiken är hopbuntad med nätbokhandlarna.

Anders Hansen exempelvis hade två böcker på penninglistan, den åttonde och tolfte mest inkomstbringande.

Här syns även de olika försäljningskanalerna och dess andel av försäljningen: fysisk bokhandel (FB), dagligvaruhandel (DV), Internetbokhandel och bokklubbar (IoB) samt prenumerationstjänster eller abonnemangstjänster (Abo).

Årstopplista 2019 i kronor – Verk

TitelFörfattareFBDVIoBAbo
1. En bur av guldLäckberg, Camilla19,10%14,70%43,20%23,10%
2. Hon som måste döLagercrantz, David33,40%18,90%27,20%20,50%
3. ÅlevangelietSvensson, Patrik65,70%0,80%31,20%2,20%
4. Allt jag fått lära migWestover, Tara50,80%0,80%30,30%18,20%
5. Jag ser digJungstedt, Mari15,70%13,70%50,70%19,80%
6. 1794Natt och Dag, Niklas48,30%6,70%37,20%7,70%
7. KnivNesbø, Jo25,60%10,20%41,80%22,40%
8. HjärnstarkHansen, Anders45,20%7,80%35,10%11,90%
9. LazarusKepler, Lars37,00%28,30%11,60%23,10%
10. Bränn alla mina brevSchulman, Alex52,30%9,20%20,80%17,70%
11. Offer 2117Adler-Olsen, Jussi14,70%7,90%49,30%28,00%
12. SkärmhjärnanHansen, Anders45,90%6,80%37,80%9,60%
13. KlubbenGustavsson, Matilda66,00%0,90%25,10%8,00%
14. SilvervägenJackson, Stina46,90%8,90%21,30%22,90%
15. Den andra dödssyndenGuillou, Jan38,20%14,10%36,30%11,40%
16. Broder JakobSchepp, Emelie17,80%16,60%26,70%38,90%
17. I hemlighet begravdSten, Viveca17,20%11,90%52,40%18,50%
18. SkamvrånSarenbrant, Sofie15,90%13,80%21,10%49,10%
19. Folk med ångestBackman, Fredrik32,00%9,70%44,00%14,40%
20. JamåhonlevaRoslund, Anders19,20%7,90%54,00%18,90%
21. ÖverlevarenRoberts, Nora12,50%10,90%65,90%10,70%
22. 100 svenska dialekterLindström, Fredrik56,70%19,00%24,30%0,00%
23. Ett jävla solsken: en biografi om Ester Blenda NordströmBremmer, Fatima68,40%4,90%17,20%9,50%
24. StormvarningAdolfsson, Maria19,50%5,50%63,90%11,10%
25. Min historiaObama, Michelle44,70%17,40%24,20%13,70%
26. Jag for ner till brorSmirnoff, Karin71,90%1,10%16,70%10,30%
27. 1793Natt och Dag, Niklas58,10%9,10%17,10%15,70%
28. SkuggjägarenGrebe, Camilla27,40%1,50%53,20%18,00%
29. En helt vanlig familjEdvardsson, Mattias57,50%4,60%14,30%23,60%
30. Ett mörker mitt ibland ossJungstedt, Mari21,40%47,20%15,30%16,00%
31. Harry Potter och de vises stenRowling, J. K.59,80%3,30%36,90%0,00%
32. SyndabockenSarenbrant, Sofie20,00%41,30%14,60%24,10%
33. Bergens stjärnorMoyes, Jojo46,40%4,90%29,60%19,00%
34. LöparnaTokarczuk, Olga70,20%0,00%29,20%0,70%
35. En högre rättvisaHjorth, Michael30,40%28,00%14,10%27,40%
36. En andra chansMoyes, Jojo37,40%34,50%12,70%15,50%
37. När alla klockor stannatSchulman, Ninni8,20%5,10%64,40%22,30%
38. Se mig fallaKallentoft, Mons20,80%12,30%58,50%8,50%
39. Portionen under tianOlvenmark, Hanna40,80%7,40%51,80%0,00%
40. Mitt hjärta är dittJansson, Anna12,20%7,30%42,80%37,70%
41. Tatueraren i AuschwitzMorris, Heather24,30%32,20%23,50%20,00%
42. VargenWennstam, Katarina12,20%1,50%70,00%16,40%
43. JärteckenCarlsson, Christoffer33,90%4,00%56,80%5,20%
44. Dödligt hotMårtenson, Jan16,40%1,30%79,50%2,80%
45. Drömmen runt hörnetDillon, Lucy20,20%15,80%41,10%22,80%
46 Under nio nätterRudberg, Denise22,40%8,20%37,90%31,60%
47. Handbok i inredning och stylingRamstedt, Frida29,60%0,30%70,10%0,00%
48. Det första chiffretRudberg, Denise25,10%5,40%54,10%15,40%
49. KastanjemannenSveistrup, Søren21,80%21,00%31,30%26,00%
50. Nobel: den gåtfulle AlfredCarlberg, Ingrid62,20%2,80%34,80%0,20%

Listan ovan var alltså räknad i kronor. Men är det inte ännu mer intressant vilka böcker som är mest köpta – eller lästa när vi talar prenumerationstjänster – räknat i antalet exemplar? Så här kommer volymtopplistan som ser rätt annorlunda ut eftersom de författare som är stora som digitala ljudböcker här kommer mycket högre upp.

Årstopplista 2019 i volym – Verk

Precis som i förra tabellen gäller alltså att man ser de olika försäljningskanalerna och dess andel av försäljningen i procent: fysisk bokhandel (FB), dagligvaruhandel (DV), Internetbokhandel och bokklubbar (IoB) samt prenumerationstjänster eller abonnemangstjänster (Abo).

TitelFörfattareFBDVIoBAbo
1. En bur av guldLäckberg, Camilla9,40%8,90%29,30%52,40%
2. Hon som måste döLagercrantz, David17,30%11,30%17,20%54,20%
3. LazarusKepler, Lars24,20%32,90%9,90%33,00%
4. HjärnstarkHansen, Anders34,20%7,00%37,50%21,20%
5. SilvervägenJackson, Stina32,70%7,70%22,60%37,00%
6. Bränn alla mina brevSchulman, Alex36,80%9,90%18,40%34,90%
7. SkamvrånSarenbrant, Sofie4,80%5,30%8,40%81,50%
8. Broder JakobSchepp, Emelie5,90%7,10%13,50%73,40%
9. Jag ser digJungstedt, Mari7,90%8,00%33,20%50,80%
10. SyndabockenSarenbrant, Sofie11,90%41,80%13,50%32,80%
11. Ett mörker mitt ibland ossJungstedt, Mari13,30%50,80%12,70%23,20%
12. Jag for ner till brorSmirnoff, Karin64,30%1,10%16,80%17,80%
13. 1793Natt och Dag, Niklas48,30%8,00%19,60%24,10%
14. En helt vanlig familjEdvardsson, Mattias48,30%3,70%16,30%31,70%
15. Ett jävla solsken: en biografi om Ester Blenda NordströmBremmer, Fatima56,40%5,60%20,90%17,10%
16. Allt jag fått lära migWestover, Tara26,60%0,50%20,20%52,80%
17. Offer 2117Adler-Olsen, Jussi6,70%4,50%30,90%58,00%
18. Tatueraren i AuschwitzMorris, Heather15,60%34,20%18,60%31,60%
19. KnivNesbø, Jo16,10%6,80%32,10%45,00%
20. En andra chansMoyes, Jojo26,10%40,70%12,80%20,40%
21. En högre rättvisaHjorth, Michael18,20%28,50%10,30%42,90%
22. Ålevangeliet: berättelsen om världens mest gåtfulla fiskSvensson, Patrik55,10%0,80%33,60%10,50%
23. Ingen lämnas kvarÖhrlund, Dag1,10%0,90%3,30%94,70%
24. Min historiaObama, Michelle33,40%20,20%21,60%24,90%
25. Mitt hjärta är dittJansson, Anna4,10%3,20%20,50%72,30%
26. Det som göms i snöGerhardsen, Carin9,00%44,50%19,30%27,30%
27. I hemlighet begravdSten, Viveca9,10%7,80%37,30%45,80%
28. 1794Natt och Dag, Niklas34,10%5,90%35,10%24,90%
29. Störst av alltPersson Giolito, Malin23,60%15,60%15,30%45,40%
30. SkärmhjärnanHansen, Anders27,40%5,30%30,70%36,60%
31. JamåhonlevaRoslund, Anders11,70%5,20%38,80%44,40%
32. Folk med ångestBackman, Fredrik21,30%7,10%34,00%37,60%
33. StormvarningAdolfsson, Maria19,30%7,30%46,60%26,80%
34. Den andra dödssyndenGuillou, Jan24,20%11,50%29,00%35,20%
35. KastanjemannenSveistrup, Søren12,70%31,40%16,30%39,50%
36. ÖverlevarenRoberts, Nora11,10%12,90%52,90%23,00%
37. Sommar på den lilla ön i havetColgan, Jenny29,10%31,00%18,50%21,50%
38. Bokhandeln på Riverside DriveSkybäck, Frida57,30%22,40%20,20%0,00%
39. Drömmen runt hörnetDillon, Lucy11,90%22,60%22,40%43,10%
40. SkuggjägarenGrebe, Camilla16,10%0,90%38,20%44,80%
41. Dotter saknadJansson, Anna4,90%3,30%12,30%79,50%
42. JärteckenCarlsson, Christoffer49,30%3,80%35,10%11,80%
43. Motiv XAhnhem, Stefan18,80%51,20%9,30%20,80%
44. KlubbenGustavsson, Matilda45,30%0,80%24,10%29,80%
45. Arv och miljöHjorth, Vigdis56,00%0,00%18,70%25,30%
46. Under nio nätterRudberg, Denise8,70%4,00%21,10%66,20%
47. Mannen som sökte sin skuggaLagercrantz, David19,90%8,70%14,30%57,10%
48. Omgiven av psykopaterErikson, Thomas26,10%38,00%14,70%21,30%
49. FörsvunnenFrennstedt, Tina50,20%9,30%12,30%28,20%
50. KallbrandBörjlind, Cilla16,20%37,90%19,50%26,30%
Dela på facebook
Dela på twitter
Dela på linkedin
Dela på email
Dela på print
Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 25 år tillbaka och författare till nio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se