David Lagercrantz och Jessica Bab Bonde lämnar Hedlund Agency

Författaren David Lagercrantz lämnar sin agentur Hedlund Agency inför den kommande trilogin och tar med sig agenten Jessica Bab Bonde. Hon kommer framöver att arbeta med David Lagercrantz författarskap på heltid, skriver Svensk Bokhandel. Agenturens grundare Magdalena Hedlund säger till SvB att det är tråkigt och att David Lagercrantz har betytt mycket för agenturen, men poängterar samtidigt att de behåller avtalet för Millenniumböckerna.

Anna von Friesen

Anna von Friesen

Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.

anna.von.friesen@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

En lite annorlunda ledarskapsbok

Är du chef och vill ha handfasta råd du kan använda direkt i din vardag? Då är detta boken för dig. Med mycket bilder och lättsmält text är denna handbok ett bra verktyg oavsett var man befinner sig på sin ledarresa.