💰 STIPENDIEREGN. Sveriges Författarfond skickade igår ut besked till 1079 upphovspersoner (författare, kulturjournalister och översättare) som ansökt om arbetsstipendier i höstomgången. Tillgängliga medel räckte bara till att 148 ansökningar (13,7 %) kunde bifallas. Totalt fördelades 14,75 Mkr fördelat på femåriga, treåriga och ettåriga arbetsstipendier – varav 5 Mkr från statlig anslagspost och resten från biblioteksersättningen). Eller 25,65 Mkr om man räknar med de kommande årens utbetalningar till de nio som fick 5-årigt (180 tkr/år = totalt 900 tkr) och de tretton som fick 3-årigt (170 tkr/år = totalt 510 tkr). De ettåriga är skattefria till skillnad från de fleråriga.
Författarfonden har fördelat över 25 Mkr i arbetsstipendier
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Min nya bok: Från speedwaystjärna till inre stillhet – Norvy Brandin släpper bok om mental styrka och meditation.
Norvy Brandin växte upp på speedwaybanor i Sverige och blev tidigt mästare på att hantera höga farter och pressade situationer. Men jakten på inre balans tog honom vidare – till mental träning,
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.