🤝 Nytt kontrakt. Karolina Schützer har nått stora framgångar med debuten Under stjärnorna i Paris och uppföljaren Snöfall över Paris. Böckerna har legat högt på topplistorna, sålt i över 75 000 exemplar och nominerats till flera fina priser. Nu skriver LB Förlag avtal med Karolina Schützer på en ny pusseldeckarserie i Agatha Christie-stil – Mord för Filosofiska klubben och utspelar sig i hennes hemstad Uppsala. Första boken Dödens lustgård kommer i oktober 2024.
Karolina Schütze och LB Förlag i nytt flerboksavtal
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
”Arvsdåd” – en ny deckarserie av författarduon Kanon & Wester
Cissi Berg har just fyllt 50. Trots en lyckad fest med nära och kära gnager känslan av att något saknas. Men när ett brev från en advokatfirma landar i brevlådan förändras allt.
Författaren Ingrid Boström ger ut en ny deckare, “Mutation Z”.
Pandemin har intagit Sverige och världen när en man hittas död i en grävning för kommunalt vatten och avlopp hos närmsta grannen till kriminalinspektör Erik Jansson,
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Tvillinghämnd – Den fristående fortsättningen till Tvillingblod
Tvillinghämnd, är den fristående fortsättningen till, Tvillingblod. En spänningsroman till dig som tycker om spänning och familjedrama. Romanen innehåller även kärlek, hemligheter och gränslös lojalitet.