Över 240 nyskrivna snapsvisor skickades in och arrangören Spritmuseum i Stockholm listar nu tio bidrag som gått till finalen i årets SM i nyskrivna snapsvisor, utvalda av en jury. I årets finalstartfält återfinns, liksom 2019, Dan Glimne som dessutom är författare till 101 snapsvisor : att sjunga innan sommaren tar slut samt 5000 år av dryckesvisehistoria (Grenadine förlag).
Boken har även tidigare i år nominerats av Gourmand World Awards, i kategorin ”Drink History”. Finalen äger rum den 3 oktober, då de tävlande själva får framföra sina bidrag inför juryn samt inför en publik som på grund av coronapandemin dessvärre är mindre än brukligt.
Snapsvisa-författaren Dan Glimne till final i SM för nyskrivna snapsvisor
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Författaren Ingrid Boström ger ut en ny deckare, “Mutation Z”.
Pandemin har intagit Sverige och världen när en man hittas död i en grävning för kommunalt vatten och avlopp hos närmsta grannen till kriminalinspektör Erik Jansson,
Arturs dokument – stark uppdaterad Förintelseskildring
Artur är 20 år när berättelsen börjar år 1938. Han är ateist, men av judisk börd. I sitt hem i Wien, Österrike, tvingas han hastigt ta avsked av sin familj.
”Arvsdåd” – en ny deckarserie av författarduon Kanon & Wester
Cissi Berg har just fyllt 50. Trots en lyckad fest med nära och kära gnager känslan av att något saknas. Men när ett brev från en advokatfirma landar i brevlådan förändras allt.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.