Bonnierförlagens sociala kanal Selmastories lanserar konceptet ”Luncha med bokhandlare”. Det innebär att en bokhandel tar över och sänder live på Selmastories Instagramkonto (med drygt 11 200 följare). Sändningen kan även ses i efterhand på IGTV. Bokhandlaren bestämmer själv vad sändningen ska innehålla, och tittarna kan ställa frågor och kommentera direkt.
– Med tanke på hur isolerat vi alla lever just nu och att många bokhandlare kämpar runtom i landet så tycker vi att detta är att ge både bokhandlarna och alla litteraturälskare något inspirerande. Vi läsare får möjlighet att genom skärmen resa till bokhandlar långt hemifrån – och bokhandlarna får möjligheten att besöka läsarna därhemma för att berätta att de finns, säger Johanna Stenius, kanalansvarig för SelmaStories, i ett pressmeddelande.
Först ut var Malin och Frederic Wall från Erik Hultgrens Bokhandel som sände direkt från butiken i Västervik. Efter ett dygn hade 1500 personer sett sändningen.
Selmastories bjuder in bokhandlare att sända live på Instagram
Anna von Friesen
anna.von.friesen@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Joakim Wemans Civilisation – del tre i Damremontserien är ute nu!
Året är 1880. Richard och Charles, de två äldsta sönerna till änkegrevinnan Meg de Damremont, har just påbörjat sina yrkesliv i franska Algeriet. Samtidigt ska deras lillasyster Lily gifta sig och lillebror Auguste söker sin plats i livet.
Marita Hallenberg Linkruus debuterar med novellsamlingen Mosaik
Människors möten kan vara enkla och okomplicerade; en uppskattande blick, ett vänligt ord, en tröstande beröring. Men möten kan också väcka annat till liv: trasiga relationer som ännu skaver eller minnen som varit förträngda.
Författaren Ingrid Boström ger ut en ny deckare, “Mutation Z”.
Pandemin har intagit Sverige och världen när en man hittas död i en grävning för kommunalt vatten och avlopp hos närmsta grannen till kriminalinspektör Erik Jansson,