🎪 POESIFEST. Söderköpings Poesifestival firar sitt fjärde år den 11-12 oktober 2024, med stöd från Kulturrådet, Region Östergötland och Svenska Akademien. Evenemanget, arrangerat av lokala kulturaktörer, har blivit en etablerad litteraturhändelse. Årets upplaga bjuder på ett varierat program med kända poeter som Marie Lundquist, Thomas Tidholm och Lina Ekdahl samt nya talanger.
Söderköpings Poesifestival 2024 – fjärde året
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Tvillinghämnd – Den fristående fortsättningen till Tvillingblod
Tvillinghämnd, är den fristående fortsättningen till, Tvillingblod. En spänningsroman till dig som tycker om spänning och familjedrama. Romanen innehåller även kärlek, hemligheter och gränslös lojalitet.
Marita Hallenberg Linkruus debuterar med novellsamlingen Mosaik
Människors möten kan vara enkla och okomplicerade; en uppskattande blick, ett vänligt ord, en tröstande beröring. Men möten kan också väcka annat till liv: trasiga relationer som ännu skaver eller minnen som varit förträngda.
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.