🎧 Inför årsstämman. Valberedningen i Storytel föreslår omval av nuvarande styrelseledamöterna Hans-Holger Albrecht, Lina Brouneus, Lutz Finger, Jared Grusd, Joakim Rubin och Jonas Tellander. Det föreslås även att Adine Grate och Jonas Sjögren väljs till nya styrelseledamöter. Helen Fasth Gillstedt och Malin Holmberg har meddelat att de inte ställer upp för omval. Det föreslås även att Hans-Holger Albrecht omväljs som styrelseordförande och att Jonas Tellander omväljs som vice styrelseordförande.
Styrelsen vill även ha en blank check i form av mandat att göra en nyemission genom att öka antalet aktier med 10 % ifall det dyker upp en bra möjlighet att köpa en streamingtjänst, ett bokförlag eller … ett tryckeri? Eller bara amortera på lånen. Med dagens antal aktier och börskurs motsvarar det drygt 250 Mkr.
Storytel: Två nya styrelseledamöter och omval för ordförande Albrecht föreslås
Sölve Dahlgren
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.
Min nya bok: Från speedwaystjärna till inre stillhet – Norvy Brandin släpper bok om mental styrka och meditation.
Norvy Brandin växte upp på speedwaybanor i Sverige och blev tidigt mästare på att hantera höga farter och pressade situationer. Men jakten på inre balans tog honom vidare – till mental träning,
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.