London Book Fair 2022 äger rum 5-7 april – om nu inte pandemin ställer till det igen. Nu skriver The Bookseller att det är fullbokat på Rights center vilket gör att agenter och förlag får sätta upp sig på en väntelista. Orsaken är en kombination av stort intresse och en ombyggnad av konferensanläggningen Olympia. Även vissa utställare som valde att inte flytta sin bokning från föregående år (då mässan ställdes in på grund av covid 19-pandemin) har drabbats då utställningsytan är mindre än tidigare år. Totalt har mässan 20 procent mindre golvyta jämfört med 2019.
Väntelista till London Book Fair 2022
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Ny svensk science fiction på svenska – av Klas Elm
EDEN är ett spännande rymdäventyr om artificiell intelligens och ideologiska konflikter.
Boken är en spännande och tänkvärd framtidsroman som problematiserar religiöst styrda auktoritära samhällen,
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.