Maxim Grigoriev tilldelas Lydia och Herman Erikssons stipendium för år 2021, meddelar Svenska Akademien. Stipendiet delas ut vartannat år och utgår ur Stiftelsen Lydia och Herman Erikssons fond för stipendium till ung lovande lyriker eller författare. Stipendiebeloppet är 120 000 kronor.
De senaste mottagarna av stipendiet har varit Fredrik Nyberg (2013), Erik Bergqvist (2015), Anna Hallberg (2017) och Nina Wähä (2019).
Maxim Grigoriev är född 1980 i Moskva och uppvuxen i Stockholm. Han delar idag sin tid mellan Porto och Paris. Han debuterade 2014 med novellsamlingen Städer och har därefter utkommit med romanerna Nu (2016) och Europa (2021). Han är även verksam som översättare från ryska till svenska.
Maxim Grigoriev får Lydia och Herman Erikssons stipendium 2021
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.