Den digitala bokhandeln Sesamy som startade tidigare i år har redan tagit in 44 Mkr i kapital för att gå utomlands. De tror på styckförsäljning och menar att kunderna är trötta på alla abonnemang. Nu berättar grundarna i en intervju med Di att de utöver eböcker och ljudböcker ska börja sälja nyhetsartiklar styckvis i samarbete med olika nyhetspublicister. Enligt en undersökning som Sesamy gjort vill 70 procent av svenskarna ha möjligheten att köpa enstaka artiklar.
– Det var inte lätt att förändra poddar heller. Men vi lanserar nyheter som nästa vertikal då vi ser ett stort behov hos konsumenten. Och det är i slutändan konsumenten som bestämmer. Vi har en unik teknik som gör att tidningarna kommer tjäna mer pengar, säger Måns Ulvestam till Di.
Sesamy vill komplettera digitala böcker med att sälja nyhetsartiklar
Sölve Dahlgren
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman
Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Frida Arwen Rosesunds bok “Till min bror” handlar om den kände poeten Dan Anderssons syster Anna.
– Mitt intresse för Dan Andersson väcktes när jag hörde musikaliska tolkningar av hans dikter. Musiken, texterna och hans livsöde intresserade mig och på den vägen upptäckte jag Anna.