Försäljningen av tryckta böcker ökade med 2 procent i Finland under 2020 (jämfört med 2019), enligt siffror som Publishing Perspectives fått. Totalt ökade bokförsäljningen dock med 12 procent tack vare en fördubblad försäljning av ljudböcker (som nu utgör nästan en femtedel av marknaden för allmänlitteratur) och en ökning för eböcker (som visserligen utgör en mindre del av marknaden) med hela 84 procent. Precis som i Sverige är det prenumerationstjänsterna som driver utvecklingen.
Eböcker och ljudböcker ökar kraftigt i Finland
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.
Min nya bok: Från speedwaystjärna till inre stillhet – Norvy Brandin släpper bok om mental styrka och meditation.
Norvy Brandin växte upp på speedwaybanor i Sverige och blev tidigt mästare på att hantera höga farter och pressade situationer. Men jakten på inre balans tog honom vidare – till mental träning,
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.