Även om bokmässan i Frankfurt planerar för en återgång till en fysisk mässa, så snart det är möjligt med tanke på coronapandemin, innebär det inte att allt blir som förut. Den digitala varianten som genomfördes i år visade att även framtida mässor kommer att bli hybridmodeller som kombinerar fysisk mässa med virtuella delar. Före årets slut ska ledningen för Frankfurt Book Fair presentera ett åtgärdsprogram som även inkluderar en effektivisering av den nuvarande organisationen genom sammanslagningar av avdelningar. Facket har informerats om att det även kommer att innebära personalnedskärningar, skriver Publishing Perspectives.
Nedskärningar planeras på Frankfurt Book Fair
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bjarne Jacobson återkommer med äventyrlig berättelse från Central- och Sydamerika
I Acapulco, Mexiko lämnar jag segelskutan Ellen och ger mig ut på vandring. Målet och drömmen är Sydamerika. Men vägen dit är lång, äventyrlig och inte utan komplikationer.
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,