ALMA-pristagaren 2020 tillkännages utan publik

Den 31 mars är det dags att presentera mottagaren av Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne 2020. För artonde gången utses en pristagare som får ta emot fem miljoner kronor. Årets tillkännagivande sker från Astrid Lindgrens hem på Dalagatan 46 i Stockholm, men utan publik till följd av coronaviruset.
− Till årets pris är 240 kandidater från 67 länder nominerade. Det är extra roligt att fler och fler länder nominerar kandidater. Det vidgar perspektiven för juryns arbete och öppnar dörrar till nya världar, säger juryns ordförande Boel Westin i ett pressmeddelande.
De två senaste ALMA-pristagarna var Jacqueline Woodson (2018) och Bart Moeyaert (2019).

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,