Kritik mot Goodreads efter trollkampanj mot outgiven bok

Falska recensioner är ett problem på Amazon och många andra sajter. Förutom köpta betyg för att lyfta en bok förekommer motsatta attacker för att sänka en bok genom låga betyg. Nu har även Goodreads drabbats. En outgiven bok, In The Black som släpps i oktober 2020, av sci fi-författaren Patrick S Tomlinson fick betyg 1 av mer än hundra Goodreadsmedlemmar. Men många var nyskapade fejkkonton med bilder stulna från andra personer. Goodreads får nu kritik för att inte göra tillräckligt för att stävja troll, även om de raderat många av de falska recensionerna på Tomlinsons bok.
Vi minns problemen som svenska Boktipset hade med falska recensioner för ett par år sedan. Även Storytel har haft problem med användare som sätter ettor på böcker de inte lyssnat på.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.