Penguin Random House köpte många förlag 2019

Penguin Random House är världens största förlag för allmänlitteratur. Förra året köpte PRH flera förlag runtom i världen (bl a i Spanien, USA, Indien, Brasilien).
– Det som är mest anmärkningsvärt med dessa köp är att grundarna och cheferna på dessa företag ville bli en del av Penguin Random House på grund av våra prestationer och vår kultur, skriver Markus Dohle, VD för PRH, i sitt årliga brev till personalen (över 10 000 anställda i 250+ förlag och imprints).
Boktuggs topp 50 över världens största förlag, ingår det i tyska Bertelsmann (som faktiskt ramlade ner till fjärde plats efter tre läromedelsförlag). När kommer PRH till Sverige? (Publishing Perspectives)

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Jan Lidbeck med ny bok om döden och medvetandet

Vad händer när jag dör och vart tar mitt medvetande vägen? Försvinner det bara? Trots att vi egentligen vill undvika dessa frågor är det många av oss som dagligen tänker på dödens obegriplighet.

Nyutgivning av bästsäljaren Halvblod

Lagom till första advent ger Mörkersdottir förlag ut en lyxig nyutgåva av den populära romantasyn Halvblod, skriven av Sofie Makolli (tidigare Trinh Johansson).

Serien gavs ut första gången 2011 och har sålt i över 10 000 exemplar.

J.M. Evyson släpper ny novellsamling: 21 sällsamheter & verkligheter

I 21 vardagsnära noveller med inslag av magisk realism utforskas vad det innebär att vara människa. Genom teman som relationer, HBTQ+, liv och död, artificiell intelligens och myternas roll i vår tillvaro möter vi karaktärer vars subjektiva upplevelser blir nyckeln till en värld där allt inte är som det först verkar.