Du visar för nĂ€rvarande 🎧 LjudboksbedrĂ€geri (Nyhetsbrev #541)
Ljudboksreklam pÄ Spotify som leder bort frÄn Spotify. Dessutom dyker de upp nÀr anvÀndare söker efter den riktiga ljudboken. Foto: iStock. Montage: Boktugg.

🎧 LjudboksbedrĂ€geri (Nyhetsbrev #541)

📚

SPAM. Vi Àr vana vid skrÀppost i inkorgen. Erbjudanden om att köpa solceller och maskiner för att tillverka plastpÄsar. Massutskick. En del Àr seriösa företag som anvÀnder oseriösa metoder. En del Àr rena bedrÀgerier.

I veckan har Boktugg publicerat ett stort grĂ€v som rör sig i grĂ€nslandet. Man kan sĂ€ga att personerna bakom har missbrukat den öppna distribution som finns för poddar. Metoden: att ta ett smakprov ur en ljudbok (troligen kopierade frĂ„n Audibles sajt) som laddas upp som poddavsnitt. I avsnittsbeskrivningen: “Lyssna pĂ„ hela ljudboken gratis”, via en lĂ€nk till en annan sajt.

Denna lÀnk ledde sedan vidare till StorytelÀgda Audiobooks.com i USA, som betalar en kickback pÄ alla som skaffar ett abonnemang. Just detta kallas affiliate-marknadsföring och Àr i sig inget konstig. Vi gör sjÀlva det pÄ Boktugg liksom mÄnga influencers och Àven stora nyhetssajter.

Felet i detta fall Ă€r att alla dessa poddavsnitt smugits in pĂ„ Spotify dĂ€r de dykt upp i sökningar pĂ„ författare och ljudböcker. TĂ€nk nĂ„gon som smyger in utskrivna omslag i hyllorna pĂ„ Akademibokhandeln med texten “Skanna och lĂ€s hela boken gratis”, med en QR-kod som leder till en bokklubb. Personalen skulle nog reagera rĂ€tt snabbt.

Men pÄ Spotify dÀr det finns miljontals poddavsnitt kan man gömma sig lÀttare. Vi rÀknade ut att det fanns minst 150 000 ljudböcker, dÀribland mÄnga av svenska författare, som utnyttjades för att driva trafik pÄ detta sÀtt.

Efter Boktuggs avslöjande sÄ lovade Spotify att reklampoddarna skulle tas bort och Audiobooks.com att de hade uppmanat sin partner att ta ner poddavsnitten. I skrivande stund ser det ut som att det ocksÄ har skett.

Men precis som med skrÀpposten i mejlkorgen sÄ lÀr problemet dyka upp igen. NÀr vi kartlade fenomenet hittade vi flera andra med liknande upplÀgg. Vi hittade Àven enstaka titlar som faktiskt var piratkopierade ljudböcker som laddats upp i sin helhet pÄ Spotify, maskerade som poddavsnitt. SÄ svenska förlag och författare bör hÄlla ett vakande öga pÄ poddplattformarna.

LÀs gÀrna vÄr artikel, det Àr nÄgra dagars jobb bakom den.

* * *
I mĂ„ndags var det Augustprisutdelning och det verkar som att bokhandlarna var nöjda med vilka titlar som vann medan en del kritiker tyckte att nĂ„gra andra författare borde ha prisats. I vĂ„rt Analysbrev som skickades ut i veckan skrev jag att man kanske borde göra mer av Augustgalan, passa pĂ„ att dela ut fler priser. Lite Oscarsgala liksom. Plus att göra mer av direktsĂ€ndningen pĂ„ Youtube, i egen regi utan att förlita sig pĂ„ tv-kanalernas vĂ€lvilja. Vi kan jĂ€mföra med den brittiska ljudboksgalan som Ă€gde rum samma kvĂ€ll dĂ€r det delades ut priser i 17 kategorier. Även britterna valde kungliga lokaler, Royal Opera House.

Black Friday pÄ ren svenska

Black Friday, Black Week, Black Month. Eller pÄ svenska: November-REA.

Just nu har alla erbjudanden. Akademibokhandeln har kört VĂ€ndagar och 20 % rabatt sedan i tisdags (om jag minns rĂ€tt) samtidigt som Bokus lĂ€mnar 15 % pĂ„ allt och Ă€nnu mer pĂ„ utvalda böcker. Adlibris lockar med 10 % pĂ„ allt utöver 50 % pĂ„ utvalda titlar. (Alla dessa affiliatelĂ€nkar dĂ€r Boktugg fĂ„r kickback – för transparens).

Även Boktugg kör tvĂ„ Black Friday-erbjudanden för dig som inte Ă€r betalande prenumerant Ă€nnu:

Erbjudande 1: Teckna en prenumeration pÄ Boktugg Inspiration. Du kan dÄ vÀlja ett pris frÄn 100 kr (ord pris frÄn 200 kr). Föredrar du swish sÄ klicka hÀr.

Erbjudande 2: Teckna en kvartalsprenumeration pÄ Boktugg Analys. Du fÄr 100 kr rabatt pÄ ordinarie prenumerationspris, just nu betalar du 299 kr/kvartal (ord pris 399 kr)*.
Dessa erbjudanden gÀller till och med mÄndag 1 december 2025.
* Priset pÄ Boktugg Analys kan komma att höjas i framtiden. Du behÄller dock din rabatt pÄ 100 kr.

Förutom att spara pengar stöttar du sajten Boktugg, som inte Àgs av nÄgon miljardÀr eller ingÄr i nÄgon stor mediakoncern. Vi Àr en liten oberoende redaktion som Àlskar bokbranschen och drivs av att förklara hur den fungerar och följa utvecklingen. Bli en av oss.

Ha en riktigt skön första advent!

/Sölve & vÀnnerna pÄ Boktugg

VĂ„rt premiuminnehĂ„ll …
… Ă€r uppdelat i:
Boktugg Inspiration – vĂ„ra lĂ€ngre intervjuer och reportage för alla som Ă€lskar böcker
Boktugg Analys – djupgĂ„ende framtids- och nutidsspaningar för dig som jobbar i bokbranschen eller vill förstĂ„ hur den fungerar.

EN ARTIKEL

Efter åratal av spekulationer lanserade Spotify igår ljudböcker för svenska förlag, författare och framför allt kunder. Men vad talar egentligen för att de ska lyckas – och vad talar för…

* sponsrade presentationer

UPPSNAPPAT

🧒 LÄSFRÄMJARE. Svenska Barnboksakademins EldsjĂ€lspris 2025 tilldelas Maria Nordberg och Vanja Karlsson pĂ„ Igelsta grundskola i SödertĂ€lje, enligt ett pressmeddelande. Genom att föra in skönlitteratur i undervisningen pĂ„ ett smart och inspirerande sĂ€tt har de lyckats stĂ€rka elevernas sjĂ€lvkĂ€nsla och gjort dem till lĂ€sare som intresserar sig för sin omvĂ€rld. Prissumman Ă€r pĂ„ 10 000 kronor. I priset ingĂ„r Ă€ven en hattstuga framstĂ€lld av Sven Nordqvist och ett diplom av Gunna GrĂ€hs. 

💾 DEAL. Christina OlsĂ©ni och Micke Hansen skriver en ny serie, Ingalill frĂ„n Ystad, för Bokförlaget Forum, som tecknat ett treboksavtal med den populĂ€ra skĂ„nska författarduon. Första delen Turistchefen som gick över grĂ€nsen utkommer i maj 2026, enligt ett pressmeddelande. OlsĂ©ni & Hansen har sedan debuten Badhytten 2015 utkommit med ett femtontal böcker i serierna Mord i Falsterbo, Ester Karlsson med K och Ystadmorden pĂ„ Historiska Media, Massolit, Bokfabriken samt Lind & Co. De har ocksĂ„ gett ut fyra barnböcker tillsammans. Deras böcker har sĂ„lts i nĂ€stan 1,5 miljoner exemplar.

💰 HYRANBETALD. Hoi Publishings hyresvĂ€rd Gamla Stans Företagshus AB valde att skicka in en konkursansökan för att tvinga Hoi att betala uteblivna hyror, rapporterar SVT. Nu har Hoi betalat och konkursansökan dragits tillbaka. Hoi Publishing har nu bytt namn till IMHO Intermedia House AB och har fortfarande obetalda skulder hos Kronofogden pĂ„ drygt 500 tkr. Det börsnoterade bolaget har senarelagt sin Q3-rapport till 19 december och uppger att de jobbar med en lĂ„ngsiktig finansiering för att kunna lösa skulderna i koncernen.

🐒 SAMLARPIPPI. I Ă„r Ă€r det 80 Ă„r sedan den första Pippi LĂ„ngstrump-boken gavs ut den 26 november 1945. Kanske har det drivit pĂ„ intresset bland samlare av tidiga utgĂ„vor. Det Ă€r inte Harry Potter-priser men trenden pekar uppĂ„t. Den dyraste Pippi-boken som nĂ„gonsin sĂ„lts pĂ„ Tradera var en förstautgĂ„va av Pippi LĂ„ngstrump för 4600 kr. Flera sĂ€llsynta exemplar har sĂ„lts för rekordbelopp – och samlartrycket Ă€r starkast bland svenska mĂ€n i 50–80-Ă„rsĂ„ldern, skriver Tradera i ett pressmeddelande dĂ€r de lista de fem dyraste Pippi-försĂ€ljningarna.

PRISTAGARE. Svenska FörlÀggareföreningens Hederspris 2025 tilldelas Littfest i UmeÄ. De fÄr priset för att de lyckats skapa en opretentiös mötesplats dÀr litteraturen görs levande. Med ett vÀlkurerat program har festivalen blivit en sjÀlvklar samlingspunkt dÀr den stora och trogna publiken Är efter Är fÄr möta allt frÄn internationella storheter till lokala röster.

FLER RUBRIKER

VÅRA SPONSORER

Ett stort tack till alla företag och organisationer som stöttar Boktugg ekonomiskt och dĂ€rmed gör det möjligt för oss att driva den hĂ€r sajten och skicka ut detta nyhetsbrev. Bli sponsor du ocksĂ„. 

Vi vill alltid bli bÀttre, vad tyckte du om det hÀr nyhetsbrevet?

Tack för att du lĂ€ste …


 Ă€nda hit. Är du redan betalande prenumerant kan du hoppa över nedan: 

Boktugg Inspiration – stödprenumeration som Ă€ven ger tillgĂ„ng till de artiklar vi vĂ€ljer att kategorisera som premium förutom Analysbrevet.

Boktugg Analys – dĂ€r gĂ„r vi pĂ„ djupet kring strategi, trender och fenomen. Analysbrevet 1-2 ggr/mĂ„nad ingĂ„r och givetvis samtliga premiumartiklar pĂ„ sajten.


Du fÄr detta nyhetsbrev för att du nÄgon gÄng anmÀlt dig som prenumerant via sajten. Boktugg anvÀnder Memberful och Mailchimp för att administrera vÄra prenumeranter.

Om du inte lĂ€ngre vill ha nĂ„got av Boktuggs nyhetsbrev blir vi sĂ„klart ledsna – men du kan sjĂ€lvklart avsluta alla utskick frĂ„n Boktugg hĂ€r.

Avs: Boktugg AB, Box 1018, 251 10 Helsingborg.

Kontakt: support@boktugg.se