Välkommen på kaffe! : fyrtiofem recept i sex dukningar

Välkommen på kaffe! : fyrtiofem recept i sex dukningar
Författare
Medverkande
Förlag Norstedts
GenreMat och dryck
FormatInbunden
SpråkSvenska
Antal sidor160
Vikt624 gr
Utgiven2026-03-20
SABQcae
ISBN 9789113144962

På Gustav Rävjägarn Bergströms gård i Norrbotten har det i generationer varit tradition att bjuda vänner och bekanta på hembakat. Från enklare vardagskaffe i köket till ett praktfullt kafferep i salen eller kyrkstugan. Sommartid har även den gamla slåtterstugan nyttjats, precis som campingbordet som haft sin givna plats i bilens bagagelucka.

I den här boken dukar han upp sex olika kaffebord och bjuder på 45 recept på såväl klassiska som bortglömda sötsaker från 1900-talets svenska fikakultur. Här hittas bland annat släta vetebullar, mazariner och snoddaskaka, petit choux-svanar, wienerkammar, rullrån och den spanska vindtårtan som tar ett dygn att få färdig. Dessutom berättar Gustav om kafferepets historia, om nödvändiga eller onödiga attiraljer, om klassiska bakböcker och sina allra bästa knep för att lyckas som hemmabagare.

Han vill slå ett slag för bakandet, för måttligt men njutbart vardagsfika och för att då och då bjuda på sju sorters kakor och fira något över en kopp kaffe eller två. Välkommen!