🕵️♀️ PUSSELKURS. Agatha Christie (1890-1976) lär ut skrivande i en ny kurs på BBC Maestro. Hon berättar om sina metoder och tekniker bakom de tidlösa karaktärerna Hercule Poirot och Miss Marple. Över hundra personer, bland andra forskare, har under två år sammanställt den legendariska författarens tips och råd om skrivande i samarbete med hennes familj. Skådespelaren Vivien Keene spelar rollen som Agatha medan hennes röst delvis återskapats med digital teknik. “Jag tycker att rätt längd på en detektivberättelse är 50 000 ord”, säger Christie bland annat. Det är kortare än de flesta av dagens deckare och motsvarar 5,5 timmar ljudbok.
Ny (!) kurs med Agatha Christie för författare
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Hans Trägårdh, Medusa är en obarmhärtig berättelse om människors girighet. Fristående fortsättning på Vredens Skörd.
SOMMAREN 2025 avrättas två svenska tjänstemän bestialiskt utan misskund. Båda innehade höga ämbeten på Utrikesdepartementet och Sida. Myndigheterna dras in i en härva av bedrägerier som hotar att rasera deras murar.
Vägar till Velotopia utforskar inre och yttre drivkrafter kring våra resvanor
Vägar till Velotopia är berättelsen om vad som vore möjligt om cykeln vore navet. Följ med på en existentiell och samhällsmässig resa där vi utforskar hur folkhälsa,
Anna-Lena Berg fortsätter serien om historisk svensk true crime med ”Vitt gift”
Vitt gift – mordgåtan på Attarp 1845 handlar om ett på sin tid mycket omtalat rättsfall med många frågetecken. En solig junidag insjuknar flera personer på Attarps herrgård utanför Jönköping.
Carina Blid med ny roman, Vem är kärring? Humor, satir och feelgood i en skön blandning
Vem är kärring? kom ut i mars 2025. En humoristisk satir, om beteenden, könsroller och relationer. Romanen beskriver vardagliga situationer och konflikter som de flesta kan känna igen blandat med djupare reflektioner över livet.