Sara Granér mottagare av stipendium på 300 000 kronor

Serietecknaren och konstnären Sara Granér är första stipendiat att mottaga “Löken!”. Stipendiet på 300 000 kronor kommer att delas ut årligen till en medlem inom Svenska Tecknare och är framåtsyftande. Granér får stipendiet för att kunna slutföra sin första grafiska roman.  

– Det känns fantastiskt roligt! Det betyder mycket för mig som tecknare och innebär att jag får tid att ägna mig åt min bok. Jag har en plan om att göra en grafisk roman om ett bordhockeyspel som bär på magisk kunskap om världen, säger Sara Granér.  

Granér har varit verksam som serietecknare och konstnär i två decennier. Hon har gett ut flera serieböcker på Galago-förlag, arbetat med gestaltningsuppdrag och haft flera utställningar. Sara Granér tilldelas Löken! 2025 för att hon, enligt jurymotiveringen, “inte räds de stora samhälleliga och existentiella frågorna. Hon blandar djärvt politik och ordvitsar och låter humor och svärta ta lika mycket plats i bilderna”.  

– Sara är en unik konstnär med ett säreget bildspråk som i sin projektbeskrivning också visar tydligt att hon vill ta sig vidare och erövra nya fält. Eftersom stipendiet är framåtsyftande tittade vi särskilt på vad man avsett att använda pengarna till, säger Kalle Lind som är Löken! – juryns ordförande.   

Om Löken! 
Stipendiet Löken! har fått sitt namn från seriefiguren 47:an Löken som är den visuella kreatören Lennart Elworths mest kända skapelse. I samband med Elworths bortgång 2023, uppdagades att han och hans fru Mary valt att efterskänka hela sitt eftermäle till kommande generationer av visuella kreatörer. Mary och Lennart Elworths stiftelse bildades och förvaltas av Svenska Tecknare. Stiftelsen kommer årligen, med start i år, att dela ut ett stipendium till en medlem i Svenska Tecknare. Stipendiaten utses av en jury som tittar på ansökandes portfolio, framåtsyftande arbete och ekonomiska situation. 

– Jag blir också så glad över att det här stipendiet finns och att mina kollegor kommer få det framöver. Det är en stor sak av Mary och Lennart att ge den här gåvan till skrået, säger Sara Granér

Läs mer om Löken! på Svenska Tecknares webb här.

Pressrelease

Pressrelease

Vi publicerar utvalda pressreleaser för att kunna länka till dem i våra nyhetsbrev och notiser. Förlag och andra i bokbranschen är välkomna att skicka sina pressreleaser till tips@boktugg.se Kanske publicerar vi releasen, kanske gör vi en egen nyhet på den. Vi läser i alla fall alla inkomna nyhetstips även om vi inte kan svara på alla mejl.

tips@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.