Lisa Jewell är en av Storbritanniens mest lästa spänningsförfattare, för två år sedan toppade Och sen var hon borta listorna i både England och USA. Nu är hon tillbaka med Familjen Lambs hemlighet, en mörk thriller om familjehemligheter, dödliga växter och lyxhus i fashionabla London. Boken har redan toppat Englandslistan, och efter att den släpptes i Sverige den 1 mars 2020 av Printz Publishing har den legat etta på Storytels topplista.
Boktugg träffade Lisa Jewell på Bokmässan 2016 och pratade om fiktiva familjer och inspiration.
Lisa Jewell tillbaka med ny thriller om familjehemligheter
Anna von Friesen
Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.
anna.von.friesen@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.
Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman
Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,