Över 90 procent av de 1000 fysiska bokhandlar i Kina som svarade på en enkät i början av februari har inga intäkter alls just nu. Butiker drabbas hårt av Coronaviruset, i Hangzhou tillhör bokhandlar den kategori butiker som tvingas hålla stängt. De fysiska bokhandlarna i Kina har redan fått tuff konkurrens både av nätbokhandel och digitala böcker, skriver South China Morning Post. Den kinesiska regeringen har subventionerat bokhandlar sedan 2013 och i slutet av 2019 fanns över 70 000 fysiska bokhandlar i landet. Men många är nu oroliga över att uteblivna intäkter, efter att ha hållit stängt i snart en månad, ska knäcka dem.
Coronaviruset tvingar bokhandlare i Kina att hålla stängt – 90 procent har inga intäkter
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Min nya bok: Från speedwaystjärna till inre stillhet – Norvy Brandin släpper bok om mental styrka och meditation.
Norvy Brandin växte upp på speedwaybanor i Sverige och blev tidigt mästare på att hantera höga farter och pressade situationer. Men jakten på inre balans tog honom vidare – till mental träning,
Spänningsromanen “Champagnemorden” av Marina Englund, Caramel Förlag, ute nu!
I “Champagnemorden” tar någon lagen i egna händer då samhället sviker. Charlotte Ivarsson, f d polisutredare, är mordhotad av en internationell liga efter ett uppklarat uppdrag.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.