Som läsare uppskattar jag enkla berättelser som ändå har ett budskap. Det får gärna finnas något i berättelsen som går att prata vidare om, mellan barn och högläsande vuxna.
Det finns alldeles för många barn – och även vuxna – som inte läser. Jag är utbildad journalist och har alltid läst och skrivit. För mig känns det viktigt att bidra till att fler kan hitta fram till läslust och intresse för ord. Innan jag själv lärde mig läsa hittade jag ofta på egen handling i illustrerade böcker. Det var illustrationerna som väckte lusten att lära mig läsa.
När mina barn var små tänkte jag ofta på att skriva en barnbok, jag skrev ner mängder av idéer, men längre än så hann jag aldrig. Nu, som relativt nybliven pensionär, har jag börjat teckna och måla akvarell. I kombination med att jag tycker om att skriva har det nu resulterat i min första barnbok någonsin; ”När Morris mötte Betty”. Jag tecknar med blyerts och tusch samt färglägger med akvarell.

När Morris mötte Betty
- Förlag: Med enkla ord
- Utgiven: 2026-08-17



























