Hård kritik mot Substack efter Apple-avtal

📱 NYHETSBREV. Nyhetsbrevsplattformen Substack som används av journalister och författare får hård kritik efter ett avtal med Apple som innebär att iOS-användare kan betala direkt i Substack-appen. Apple lägger på 30 procent i avgift som ger en kraftig prishöjning för prenumeranter, eller en minskad intäkt för skribenten. Apple fördröjer dessutom utbetalningar i 45 dagar. För användare i USA tvingas Apple ge kunderna alternativet att betala via Substacks webb (och slippa Apple-avgiften) men i exempelvis EU väntar Apple på lagkrav, skriver Isabelle Roughol.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson

Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.