📘 ORDFÖRANDE. Formgivaren och författaren Nina Ulmaja har utsetts till ny ordförande för Svensk Bokkonst, enligt ett pressmeddelande. Hon efterträder Johanna Lewengard och vill stärka intresset för kvalitet i hela bokproduktionens kedja. Ulmajas design har belönats två gånger i Best Book Design from all over the World och närmare 40 gånger i Svensk Bokkonst. Hon har en bakgrund som designansvarig på Bonniers mellan 2005–2017 och lektor i grafisk design på Konstfack.
Nina Ulmaja ny ordförande för Svensk Bokkonst
redaktion@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Arturs dokument – stark uppdaterad Förintelseskildring
Artur är 20 år när berättelsen börjar år 1938. Han är ateist, men av judisk börd. I sitt hem i Wien, Österrike, tvingas han hastigt ta avsked av sin familj.
Lennart Mossberg med nya boken “Vård i förändring. Perspektiv på primärvårdsuppdraget. Mitt vittnesbörd från fronten”.
Att mot konformismens krafter hålla en egen röd tråd kring hur primär hälso- och sjukvård kan organiseras har varit både utmanande och meningsfullt. Läkartjänsten har för mig varit ett kall och inte primärt ett “jobb”.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Lägenhetsbesiktning i fokus – ny bok för en säkrare vardag
Lägenhetsbesiktning – en lathund är en praktisk och juridiskt förankrad guide för alla som arbetar med besiktningar av bostäder. Boken kombinerar lagstiftning, praxis och tydliga arbetsmetoder med checklistor,