Ett maskinskrivet originalmanus till barnboksklassikern och storsäljaren ”Den lille prinsen” av Antoine de Saint-Exupery ska säljas på auktion i Abu Dhabi.
Manuset, med författarens handskrivna korrigeringar och ändringar, har ett utgångspris på 1,2 miljoner dollar. Då ingår författarens franska pass i köpet.
Saint-Exuperys saga har översatts till fler än 300 språk och sålts i över 200 miljoner exemplar.
Tack för att du läser Boktugg. Vill du lära dig ännu mer om hur bokbranschen fungerar? Då ska du välja en av våra två prenumerationer:
Boktugg Inspiration för dig som är författare och vill utveckla ditt skrivande och sälja fler böcker. Få tillgång till guider, artiklar och intervjuer. Just nu 39 kr/mån eller 390 kr per år (ordinarie pris 69 kr/mån och 690 kr/år).
Boktugg Analys för dig som jobbar i bokbranschen, på förlag, återförsäljare, distributör, agentur, tryckeri, eller som konsult, underleverantör eller på en branschorganisation. Få tillgång till analyser, trendspaningar och givetvis Analysbrevet. Du kan givetvis även läsa alla Inspiration-artiklar. Prova 3 månader för 199 kr (därefter 399 kr/kvartal). Du kan även välja mellan 159 kr/mån eller 1099 kr/år.
Läs mer om alla prenumerationsalternativ (inklusive gruppabonnemang) här.
PS. Som betalande prenumerant slipper du dessutom den här gula rutan i artiklarna.
Bara med hjärtat
Manuset som ska säljas köptes tidigare i år av en engelsk bokhandel inriktad på eftertraktade, sällsynta objekt. Förutom text innehåller det teckningar av författaren och dennes berömda devis (fritt översatt): ”Bara med hjärtat ser man klart, det viktigaste är osynligt för ögat”.
Manuset uppges vara ett av tre existerande, de andra två är handskrivna.Till skillnad från de två andra, varav ett finns på Frankrikes nationalbibliotek, var detta det som Saint-Exupery behöll och arbetade med.
– Man stöter sällan på något av den här magnituden, säger Sammy Jay från säljaren Harrington Books.
Fler än Potter
Han jämför med det maskinskrivna utkastet till kultromanen ”On the road” (På drift) av Jack Kerouac som såldes för 2,4 miljoner dollar 2001.
Saint-Exupery skrev boken i exil i USA 1942. Boken gavs ut året därpå och har sålts i fler exemplar än till exempel den första ”Harry Potter”.
Författaren, som var pilot och upptäcktsresande, lämnade USA 1943 för att delta i kriget mot nazisterna vid fronten i Nordafrika. Han försvann året efter under uppdrag över Medelhavet.


























