🎧 Pivot. Ett av flera bolag som satsat på erotiska ljudberättelser är Oh Cleo och därmed utmana Storytel och andra ljudbokstjänster om lyssnare som var sugna på det. Men nu rapporterar Breakit att Oh Cleo förvandlats till en plattform där kreatörer kan ladda upp eget erotiskt ljudmaterial (exempelvis noveller) och ta betalt via donationer bland annat. Därmed konkurrerar man istället med Onlyfans och Patreon. Omsättningen 2022 var blygsam (183 tkr) och förlusten (-7,3 Mkr) tvingar bolaget att ta in nya pengar. Oh Cleo hoppas nå lönsamhet redan 2024.
Oh Cleo utmanar Onlyfans och Patreon istället för Storytel
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.