Hoi Publishings nyemission gav 3,2 Mkr

📈 Nyemission. Utfallet för nyemissionen i Hoi Publishing AB blev 4 929 881 nya B-aktier, motsvarande 72% av emissionen. Hoi tillförs därmed 3,2 Mkr (före emissionskostnader samt kvittning) som stärker balansräkningen genom låneavbetalningar men även ska gå till marknadsföring och rörelsekapital. Utspädning för de ägare som inte deltog i nyemissionen blir 30%. “Vi ser fram emot att fortsätta utveckla Hoi till ett växande och lönsamt förlag i Norden”, säger VD Lars Rambe i ett pressmeddelande.

redaktion@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson

Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.

Följ med på Hugos resa ut i livet

Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.