Horace Engdahl och Amanda Romare till SvD Kultur

📰 HoraceComeback. Akademiledamoten Horace Engdahl och författaren Amanda Romare ska tillsammans med Essy Klingberg och Johannes Klenell ska de spana om kultur och dra lärdomar från veckan som gått hos SvD Kultur. En subjektiv och osaklig summering av veckan som gått. Det är uppdraget de fyra skribenterna har fått.
– Det är två saker jag gillar med det här: Ett: att få tillfälle att krossa människors förhoppning att jag skulle vara tystad för alltid, och två: spänningsmomentet. Genren är ny för mig. Kanske blir jag tvungen att ösa ur aktuella läsupplevelser och existentiella reflektioner för att det hela ska gå ihop, så triviala som samhällsnyheterna och medieaktörernas utspel i allmänhet är under en normal vecka, säger Horace Engdahl i ett pressmeddelande.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson

Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,