De gjorde Dickens kråkfötter läsbara

Charles Dickens
Fans till Charles Dickens (1812–1870) har lyckats tyda den brittiske författarens omöjliga stenografi. Arkivbild: AP/TT.

Charles Dickens må har varit en stor författare – men stenografin han använde i utkast till brev och andra dokument är kråkfötter omöjliga för eftervärlden att tyda. Så var åtminstone fallet fram till det att projektet The Dickens code utlyste en tävling där fans fick försöka tyda ett av Dickens bevarade brev, skriver The Guardian.

Tack vare bland andra Ken Cox, en 20-årig student i Ohio, och Shane Baggs, en it-tekniker i Kalifornien, har man nu lyckats knäcka koden och tyda det så kallade “Tavistock-brevet”, ett mystisk brev som finns på ett bibliotek i New York.

Så vad handlar då brevet om? “Tavistock-brevet” ger kort och gott eftervärlden en insyn i Dickens affärsförbindelser vid en tid då han hade en del ekonomiska bekymmer. Projektet The Dickens code hoppas nu kunna tyda fler av författarens efterlämnade brev och andra dokument.

TT

TT

Sveriges mest trovärdiga nyhetsförmedlare är är för många TT (Tidningarnas Telegrambyrå) som sedan 1921 varit en oberoende aktör i Mediesverige med mottot snabbt, korrekt och trovärdigt. Boktugg samarbetar med TT för att få tillgång till fler boknyheter och intervjuer än vi själva hinner med.

tt@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Senescens poesi av Lars Freij

Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,

Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage

Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).

Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,

Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman

Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,