Covid-smitta på Bogforum i Köpenhamn – flera författare smittade

Jussi Adler-Olsen är en av flera danska författare som smittats av covid-19 i samband med Bogforum förra veckan. Bogmarkedet hänvisar till tidningen Politiken som rapporterar om att en rad författare och medarbetare på flera olika förlag smittats med covid-19, bland annat på de stora förlagen Gyldendal, Politiken och Lindhardt og Ringhof. Förlagen uppmanar nu alla sina deltagare att testa sig. Enligt Styrelsen for Patientsikkerhed är det förhållandevis få kända fall i förhållande till antalet besökare på mässan.

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren

Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.

solve@boktugg.se

Gör som ...

… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.

Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson

Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.