Stiftelsen Natur & Kulturs ideella verksamhet fördelar priser, stipendier och ekonomiskt stöd till organisationer och uppmärksammar personer inom forskning och kulturområdet. I årsrapporten för 2020 redovisas hur knappt 12 miljoner kronor av stiftelsens medel fördelas till ideella ändamål, en summa som förväntas öka till drygt 20 miljoner kronor om tre år.
2020 fördelades drygt 1 miljon på priser, cirka 3 miljoner på stipendier och knappt 8 miljoner på bidrag och samarbeten.
– Sammantaget har ett 50-tal personer fått del av våra stipendier eller priser, och fler än tio organisationer har fått ekonomiska bidrag, bland dessa exempelvis: Expo, Svenska PEN, Institutet för mediestudier, Höj Rösten Politikerskolan, Förenade förorter och Helamalmö. Dessutom har särskilda medel under året gått till Författarförbundets fond till författare som drabbats av inkomstbortfall på grund av coronaviruset, säger Per Almgren, vd för Natur & Kultur i ett pressmeddelande.
Natur & Kultur delade ut nästan 12 miljoner till samhällsengagemang 2020
Sölve Dahlgren
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.
Eilif Johansen med ny deckare, Sabotage
Eilif Johansen (född 1959) är en norsk författare som främst skriver deckare. Han debuterade med boken Mordet i Sannegården (2024).
Han är utbildad Flyg- och maskiningenjör och har varit yrkesverksam vid Norges flygvapen,
Mordet på bokmässan, Staffan Nordstrands kommande roman
Efter ett intensivt arbete av svenska mässans samtliga inblandade avdelningar, styrelsen och marknadsavdelningen, tillkännages temat för årets bokmässa. Ingen av mässans personal, de utställande förlagen eller besökarna skulle under lång tid komma att glömma ett plötsligt pådrag av poliser i gångarna,