Förlagsjätten Penguin Random House ökade försäljningen med 4,6 procent under 2019 samtidigt som resultatet förbättrades med 23 procent. Stark försäljning i USA bidrog och står nu för 58 procent av förlagshusets totala försäljning i världen. Omsättningen landade på 3,8 miljarder euro (motsvarande 39 miljarder kr) och vinsten på EBITDA-nivå blev 691 miljoner euro (7 miljarder kr), skriver Publishers Weekly.
Penguin Random House intäkter 2021: 39 miljarder kr
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
E. M. Grönvall har släppt deckaren ‘Mörka intentioner’
‘Mörka intentioner’ är den andra fristående delen där vi får följa kommissarie Kurt Baumann och människorna i Gripsborg.
Matthias Oskarsson, en nyanställd chef vid den Tekniska högskolan,
Ulrica Haraldsson skriver historisk fantasy för 9-12 år – nu kommer andra delen i serien.
I november 2024 släpptes första delen i ”Porten till Bagahus”, en fantasyserie för 9-12 år. Äventyren i serien är inspirerade av Kungälvs historia med Bohus fästning i händelsernas centrum.
Bortom evigheten, en filosofisk spänningsroman om Jorden, människan och livet
I den tidigare boken “Världen vill inte bli räddad” får man lära känna Artan Libohova och hans engagemang i att försöka förändra världen, boken avslutas med hans död.
Ett hav av fjärilar – ett spektra av känslor
“Ett hav av fjärilar” är en novellsamling som innehåller tio olika noveller. Berättelserna tar med sina läsare på en känslomässig berg- och dalbana. Boken vänder sig framför allt till unga kvinnor.