Authors Guild är en av flera författarorganisationer som tillsammans skrivit brev till det amerikanska justitiedepartementet (DoJ) med en uppmaning om att de ska stoppa Penguin Random House köp av Simon & Schuster. De menar att konsolideringen av bokbranschen har gått för långt, rapporterar Publishers Weekly. De menar att det inte räcker att blockera uppköpet utan menar att DoJ “proaktivt måste omstrukturera hela bokmarknaden på ett sätt som även hanterar hotet från Amazon”.
Authors Guild: Stoppa Simon & Schuster-affären
Sölve Dahlgren
Sölve Dahlgren är journalist sedan 30 år tillbaka och författare till mer än tio böcker. VD och chefredaktör för Boktugg.
solve@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Om känslor med Ian och Ellie av Susanne Pettersson
Om känslor med Ian och Ellie riktar sig till förskolebarn (3-6 år). Boken beskriver hur Ian och Ellie upplever olika känslor i vardagliga situationer och stimulerar till reflektioner och samtal om egna känslor i liknande situationer.