HarperCollins har för avsikt att köpa Egmont Books UK och Egmonts barnboksverksamheter i Tyskland och Polen. Egmont Books UK kommer att fortsätta sin verksamhet under nuvarande vd:n Cally Poplak, men med ny ägare. Tillsammans kommer Egmont och HarperCollins förmodligen att bilda det största barnboksförlaget i Storbritannien sett till försäljning, skriver Bookseller.
I Tyskland går förlaget Schneiderbuch upp i HarperCollins barnboksverksamhet, och även Egmont Books Poland får ny ägare.
Affären gäller inte Egmonts tidningsutgivning och påverkar inte Egmonts nordiska verksamheter.
(Via Bookseller.)
Egmonts barnboksförlag i Storbritannien, Polen och Tyskland köps upp av HarperCollins
Anna von Friesen
Anna von Friesen frilansar som journalist, redaktör, korrekturläsare och med andra redaktionella tjänster.
anna.von.friesen@boktugg.se
Gör som ...
… och alla våra andra sponsorer som stöttar oss ekonomiskt. Vill ditt företag bli sponsor? Kontakta sales@boktugg.se för mer information. Privatpersoner och mindre företag som vill bidra swishar valfritt belopp till 123-483 18 71 (klicka här för QR-kod) eller med andra betalmedel.
Följ med på Hugos resa ut i livet
Det är ont om kramar i cyberspace, handlar om en vilsen 25-åring som inte vet vart han är på väg och alla de vuxna runt omkring honom som vet precis hur hans framtid ska se ut.
En myllrande landsbygdsroman av Lena M Johansson
Romanen utspelar sig i Roslagen och är fylld av längtan, vänskap, hämnd och hemligheter. Här puttrar nykokt kaffe genom årets alla skiftningar och högtider i den lilla byn där alla känner alla.
Senescens poesi av Lars Freij
Senescens står som ett vittnesbörd om poesins kraft att förena, inspirera och trösta. Den är en påminnelse om skönheten i vår gemensamma mänsklighet och potentialen i att belysa,
Arturs dokument – stark uppdaterad Förintelseskildring
Artur är 20 år när berättelsen börjar år 1938. Han är ateist, men av judisk börd. I sitt hem i Wien, Österrike, tvingas han hastigt ta avsked av sin familj.